„Тренутно је главни организациони задатак, несумњиво, повећање производње. Предузеће које се налази на територији института 'Гамалеја' ради у три смене, али не може да обезбеди, наравно, ни близу неопходне количине потребне за вакцинацију великог дела становништва наше земље“, рекао је он за округлим столом „Ковид 19 у Русији: Поглед професионалне заједнице“ у међународној информативној агенцији „Русија севодња“.
Он је објаснио да се пренос технологија тренутно одвија на најмање три-четири платформе и до новембра је „планирана производња пет-шест милиона доза вакцине“.
„Како схаватамо, то ће омогућити да се у року од девет месеци до годину дана вакцинише наше становништво, како бисмо постигли ниво вакцинације од око 70-80 одсто, што ће омогућити заустављање циркулације овог патогена на нивоу популације“, прецизирао је специјалиста.
Директор центра је такође истакао да су пробне партије вакцине против ковида 19 већ стигле у све руске регионе.
Све иде по плану са руском вакцином
Према речима Гинцбурга, пострегистрациона истраживања вакцине против ковида 19 „Спутњик V“ одвијају се по плану.
„Како је саопштио министар здравља Русије Михаил Мурашко, отприлике 14-15 одсто добровољаца има компликације. Односно, ту су темпратура до 38 степени, црвенила на месту убода и главобоља. Као правило, сви ти симптоми пролазе током првих дана након вакцинације, а код 85 одсто вакцинисаних особа нису примећена никаква нежељена дејства. Тачније, све иде по плану“, рекао је он.
Додао је да је око 2,5 добровољаца добило прву компоненту вакцине против короне у оквиру пострегистрационих испитивања.
Ко сме, а ко не сме да се вакцинише
Специјалиста је истовремено нагласио да се вакцина против короне не сме дати особама који су оболели од ковида 19.
„Препарат под називом вакцина није медицински препарат, већ профилактички, треба да се примени пре него што се појави могућа болест“, објаснио је он.
Говорећи о вакцинацији људи старијих од 80 година, изразио је уверење да они треба да употребе препарат.
Он се осврнуо и на вакцинацију против короне трудница, рекавши да је потребно спровести засебно клиничко испитивање како би њима било дозвољено да приме вакцину.
„Потребно је обавити одвојено клиничко испитивање, које није рађено“, рекао је.
Одговарајући на питање новинара да ли су биле неке алергијске реакције на вакцину „Спутњик V“ код особа који су је већ примили, Гинцбург је истакао да оне нису примећене.
Прочитајте још: