Америка верује да коришћење надземних комплекса „Егис ашор“, од којих је Јапан одустао, може да доведе до великих трошкова и техничких проблема. Реч је о скупој опреми предвиђеној за копнене системе коју треба поставити на бродове. САД такође наводе да је потребно спровести и друге техничке измене тих система, како би они своју ефикасност сачували и на мору.
Јапан тренутно има систем од два нивоа противракетне одбране. Бродови су опремљени системима „Егис ашор“ и ракетама пресретачима СМ-3, чији је циљ да балистичку ракету оборе на половини њене путање. Ако до тога не дође, онда се активира други ниво ПРО који користи систем „Патриот РАС-3“, способан да пресретне ракету у завршној фази лета.
План Јапана је био да од Сједињених Америчких Држава купи два система „Егис ашор“, али је од тога одустао. Главни разлог је био што је било немогуће гарантовати да ће потисни блокови ракете приликом одвајања пасти на војну базу или море, што би угрозило безбедност становништва. Због тога Влада Јапана планира да на јасен разради нову стратегију за јачање противракетне одбране.
Како је раније писао јапански лист „Никеи“, приоритет је изградња специјализованих бродова за сузбијање удара балистичких ракета. Према мишљењу јапанске владе, то ће бити јефтиније него повећање броја бродова са „Егис“ системима који су бољи технолошки и могу да спрече напад из авиона или подморнице. Уједно, за ове бродове није потребна сагласност локалних власти, као у случају са распоређивањем система „Егис ашор“.
Пре њиховог непосредног распоређивања, у складу са првобитним планом, влада се суочила са критикама администрација префектура Јамагучи и Акита, које су биле изабране као места за базирање система.
На новим бродовима може да се користи опрема у вредности од 180 милијарди јена (1,69 милијарди долара), које је америчка страна дужна да испоручи у оквиру већ потписаног уговора за „Егис ашор“. Реч је о радарима СПИ-7 произведених у корпорацији „Локхид Мартин“.
Прочитајте још: