Званичници ЕУ су, на дан посете специјалног изасланика председника САД Ричарда Гренела Београду и отварања канцеларије америчке Развојне финансијске корпорације (ДФЦ) у српској престоници, упозорили да бриселске институције већ финансирају неке пројекте који се спомињу у документима који су потписани у америчкој престоници 4. септембра.
„ЕУ већ дала новац за америчке пројекте“
Портпаролка Европске комисије надлежна за проширење Ана Писонеро је нагласила да су многи пројекти наведени у вашингтонском споразуму Београда и Приштине већ обухваћени у Оквиру за инвестиције Западног Балкана.
„На пример, ЕУ је пружила техничку помоћ за цео мировни аутопут и већ је одобрила инвестиције за прве деонице аутопута у Србији и на Косову“, навела је Писонеро и додала да су неки од споменутих пројеката нови и да их треба темељно проценити „у смислу изводљивости и компатибилности, као и планова ЕУ за регион“.
Током посете америчке делегације Србији потписана је заједничка изјава Привредних комора Србије и тзв. Косова којом се потврђује и разрађује документ о економској нормализацији потписан у Белој кући, који између осталог подразумева и сарадњу ради реализације пројеката аутопута мира, железничке везе између Приштине и Мердара, као и између Ниша и Приштине.
Она је у писаном одговору за РСЕ додала и да Брисел ради на економском и инвестиционом плану за Западни Балкан, који ће Комисија објавити највероватније наредног месеца.
Додик пише Трампу, ЕУ брзопотезно реагује
Челницима ЕУ није промакла ни идеја српског члана Председништва БиХ Милорада Додика да се, следећи пример САД, амбасада те земље у Израелу пресели из Тел Авива у Јерусалим.
О предлогу Додика расправљало се на ванредној седници Председништва БиХ, а он је о томе писао и америчком председнику.
Након Додиковог писма Трампу ЕУ подсетила да је „Босна и Херцеговина, као земља која тежи чланству у ЕУ, подстакнута да усклади своју спољну политику са заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ“.
Портпаролка Европске комисије је истакла да је став Уније о премештању амбасада у Јерусалим јасан, прецизирајући да се у складу са Резолуцијом 478 Савета безбедности УН све амбасаде држава чланица ЕУ, као и Делегација ЕУ у Израелу налазе у Тел Авиву.
Она је нагласила да је питање Јерусалима питање коначног статуса.
„ЕУ је помно пратила расправу на нивоу Председништва о предлогу за премештање Амбасаде БиХ у Јерусалим и, као што знате, предлог је одбијен прошле седмице током седнице Председништва“, закључила је Писонеро за Дневни Аваз.
Са Приштином на ноте
За разлику од претходних реакција, у потпуно другачијем тону Писонеро се огласила у вези са самопроглашеним Косовом, само две недеље пошто је Трамп косовско питање пребацио на амерички терен.
Она је на Твитеру објавила „важну поруку“ у којој је навела да „Косово има будућност у ЕУ и јасну европску перспективу“.
Додала је да и Европска унија очекује напредак у реформама свих косовских институција и подсетила да је ЕУ највећи донатор, инвеститор и трговински партнер Косова и да ће то остати тако и у будућности.
Important message 👉👉👉 “Kosovo has a future in the EU and a clear European perspective”.
— AnaPisonero (@APisoneroECSpox) September 19, 2020
EU expects progress in reforms from all institutions in Kosovo.
EU is and will remain Kosovo’s biggest donor, trading partner and investor in the future. https://t.co/Xy9gO6Nvru
Судећи према њеним речима, ово је тек почетак одјека једног у низу Трампових „историјских споразума“.
Прочитајте још: