Војни аналитичари су подсетили на одговарајуће вежбе изведене прошле године уз употребу таквог оружја, а такође су разоткрили модернизацију руске арктичке инфраструктуре.
„Москва је уложила значајна средства у регион, стварајући здружену стратешку команду – Северни војни округ који је оријентисан на Арктик, обнављајући 50 регионалних објеката, укључујући аеродроме, радаре и спасилачке станице, а такође отварајући 16 лука дубоких вода“, рекли су аутори.
Према мишљењу експерата, употреба система „Бастион“ омогућава Русији да блокира приступ Северном морском путу.
„У настојању да осигура сопствени приступ Арктику Русија је, изгледа, све склонија да ускрати тај приступ другима, уводећи незаконита ограничења проласка Северним морским путем“, тврде специјалисти.
Боуман и Адамсон сматрају да Кина, попут Русија, није ништа мање одлучна у својим арктичким амбицијама.
За парирање Русији потребно јачати арктичку инфраструктуру САД
Истовремено, аутори су нагласи потребу за побољшањем америчке арктичке инфраструктуре, између осталог, ледоломачке флоте и лука.
„Сједињене Америчке Државе не могу ефикасно да конкуришу Русији и Кини настављајући да игноришу Арктик“, закључили су они.
Војни аналитичар из Центра за војну и политичку власт Фонда за заштиту демократије Шејн Прејзвотер је раније овог месеца изјавио да је америчким ваздухопловним снагама потребно још више стратешких бомбардера за победу у будућим ратовима, који би могли да се догоде уз учешће Русије и Кине.
Прочитајте још: