Како додаје Вешовић, могуће је да ће у Владу ући и још једна албанска коалиција „Једногласно“, која такође има једног посланика у Скупштини Црне Горе — Фатмира Ђеку, а што би у коначници значило да би нова владајућа коалиција била веома стабилна са 46 мандата подршке.
Након састанка који је у уторак вече одржан у Манастиру Острог није се могло закључити да лидери нове парламентарне већине лако постићи договор о избору предсједника Скупштине и мандатара за састав Владе. Међутим, јучерашња конститутивна сједница црногорског парламента донијела је обрт који је прилично релаксирао јавност.
Обрт на Скупштини — мањине напуштају Мила
Управо то је по мишљењу нашег саговорника охрабрило представнике Бошњачке странке и Албанске листе да и они подрже кандидатуру лидера Демократа Алексе Бечића за предсједника Скупштине Црне Горе.
„С тим што се подршка Бошњачке странке може објаснити и сарадњом са „Демократском Црном Гором“ чији је Бечић лидер у оквиру Европске народне партије — политичке групације која обухвата одређене политичке субјекте из свих европских држава, и унутар које су и Демократска Црна Гора и Бошњачка странка, па је то оправдано тиме“, каже Вешовић, који додаје да би за укупни легитимитет нове већине и њене потезе у парламенту, коначан улазак улазак мањинских странака у Владу био веома значајан.
Мањине у Владу чим се водеће листе договоре
„То ће се десити, али можда не одмах. Можда ће се у првој фази конституисати Влада састављена онако како се договоре три водеће коалиције унутар владајуће већине, али сам сигуран да ће врло брзо након што та влада буде формирана и конституисана у њу ући и представници странака као што су Бошњачка странка, „Албанска листа“ и албанска коалиција ‘Једногласно’“, предвиђа Вешовић.
Он подсјећа да је управо такав сценарио најавио и један од политичких лидера Албанаца у Црној Гори.
„Господин Генци Ниманбегу (Албанска листа) у недавном интервјуу казао је да Албанци не могу да буду класична опозиција те да је мањинским заједницама у Црној Гори неопходно институционално представљање и присуство у органима извршне власти, јер они морају да воде рачуна о интересима свог народа“, каже Вешовић.
Ђукановићу не би прошао ни покушај куповине
Ако узмемо у обзир саопштење са предсједништва Социјалдемократске партије (СДП) Ранка Кривокапића, у ком су они након избора демантовали Ђукановића и изјавили да није тачно да претходна парламентарна већина има 40 мандата како је тврдио ДПС већ 38, Вешовић сматра да се то може сматрати јасном поруком да СДП не би могао да дâ Ђукановићу подршку чак ни у случају да он покуша да купи једнога посланика јер би то онда била политичка корупција.
„Сјетимо се иступа СДП-а поводом тога, а последњи примјер је био Будва гдје су оштро осудили прелазак Стевана Џаковића из опозиционих редова у редове ДПС-а, тако да ја не могу да замислим да би они дали подршку некој већини која би била конституисана на превари, политичкој корупцији или неким криминалним радњама. Мислим да се то неће десити и да ће владајућа коалиција под вођством Кривокапића, Бечића и Абазовића несметано функционисати у периоду пред нама“, увјерен је Вешовић.
Прочитајте још: