„Морамо озбиљно да схватамо Русију. Неће ни до чега довести ако сада покушамо да због Наваљног и других тужних и страшних догађаја изградимо нови ‘зид’ између Запада и Русије. Русија је наш велики сусед. Постоје шансе за сарадњу са Русијом било да се ради о климатској политици, блискоисточној политици или... компликованом питању украјинске политике, морамо да искористимо ову шансу“, рекао је Ишингер.
Додао је да Европа „не може да захтева потпуну блокаду Русије. То нас неће никуда довести“.
Тема „Северног тока 2“
За европске партнере Немачке било би неприхватљиво да Берлин из дискусије о ономе што се догодило руском опозиционару Алексеју Наваљном искључи питање завршетка пројекта „Северни ток 2“, сматра Ишингер.
„Влада Немачке... изјавила је да ће одговор (на инцидент са Наваљним) бити европски. Ако сада износимо опције које су прихватљиве за Европу, од дипломатских мера до санкција појединцима, до економских мера, онда Влада Немачке не може да каже европским партнерима: ми ћемо заједно предузети све могуће мере, али пројекат ‘Северни ток 2’ треба да остане. То би, мислим, за многе партнере било неприхватљиво“, објаснио је Ишингер.
Он је додао да „Северни ток 2“ „не може бити искључен из ове дискусије“, иако је, генерално, скептичан према захтевима низа политичара да зауставе изградњу гасовода.
Инцидент са Наваљним
Наваљном је 20. августа позлило на лету из Томска у Москву. Авион је хитно слетео у Омску. Опозициони лидер превезен је у болницу, где је пао у кому. У почетку се претпостављало да је Наваљни отрован нечим што му је сипано у чај на аеродрому.
Лекари болнице у Омску су потом саопштили да му је здравствено стање стабилно и да, према резултатима обављених испитивања, код Наваљног нису пронађени знаци тровања, можданог удара, инфаркта, инфекција, нити вируса корона.
На захтев породице, блогер је 22. августа из Омска пребачен на клинику у Берлину.
Немачка влада је 2. септембра, позивајући се на лабораторију Бундесвера, саопштила да је руски опозиционар Алексеј Наваљни отрован супстанцом из групе хемијских бојних отрова „Новичок“. Лекари су 7. септембра пробудили Наваљног из коме.
Од Русије се захтева да спроведе истрагу, а званична Москва инсистира на томе да јој Берлин достави информације у вези с Наваљним.
Немачка клиника „Шарите“ саопштила је у среду да је он отпуштен из болнице.
После инцидента с руским блогером и опозиционаром Алексејем Наваљним све су гласнији они који у Немачкој, па и у Европи, траже обустављање пројекта. Многи, пак, указују и на последице које би конкретно Немачка и компаније учеснице претрпеле због тога.
Прочитајте још: