Јапан се тада обавезао да призна и поштује водеће позиције Немачке и Италије приликом увођења новог поретка у Европи, док су се те две европске земље обавезале да ће поштовати Јапан као водећу силу у Азији.
Споразумом је превиђено и да све те земље имају посебне односе са Совјетским Савезом, будући да је Немачка већ успоставила економске и војне везе потписавши Споразум о ненапдању августа 1939. године.
Штавише, члан пет овог пакта гласио је да „Јапан, Немачка и Италија ни на који начин неће утицати на политички курс Совјетског Савеза.
Стварање сила Осовина
Истовремено, споразум је формализовао савезништво сила Осовина, који је уперен против још увек формално неутралних САД у случају да се умешају у Други светски рат.
Тројном пакту приступила је Мађарска 20. новембра, Румунија 23. новембра, Словачка као сателитска држава Немачке 24. новембра 1940. године и Бугарска 1. марта 1941.
Приступање Југославије Тројном пакту 25. марта 1941. је проузроковало војни пуч два дана касније, а Немачка, Италија и Мађарска су на ово одговориле инвазијом на Југославију, окупирајући и делећи њену државну територију уз асистенцију Бугарске.
Резултат окупаторске поделе Југославије био је стварање италијанско-немачке сателитске државе познатије као Независна Држава Хрватска која је такође приступила Тројном пакту 15. јуна 1941.