Аутори рада под називом „Реверзибилна динамика са затвореним временским кривинама и слободом избора“ тврде да су открили „централну тачку у математици која решава главни логички парадокс у једном моделу путовања кроз време“.
„Дискусија о путовању кроз време“ усредсређена је на такозване затворене кривине налик времену (ЦТЦ), а Тобар и Коста сугеришу да „резултати показују да ЦТЦ нису компатибилне само са детерминизмом и локалним 'слободним избором' операција, већ и са богатим и разноликим спектром сценарија и динамичким процесима“.
У изјави коју је часопис цитирао, Коста је говорио о временском путнику који покушава да спречи да се нулти пацијент ковида 19 зарази вирусом, напомињући, међутим, да би успех у тој потрази „елиминисао путникову мотивацију да крене у прошлост да заустави пандемију“.
„Ово је парадокс, недоследност која често наводи људе да мисле да се путовање кроз време не може догодити у нашем свемиру. Логички, то је тешко прихватити, јер би то утицало на нашу слободу да предузмемо било какве произвољне акције. То би значило да можете путовати кроз време, али да не можете ништа изменити у прошлости“, рекао је Коста
Тобар је објаснио да ће се, без обзира на то шта хипотетички путник кроз време ради у прошлости, догађаји увек „прилагодити било којој недоследности“.
„Шта год урадили у прошлости, догађаји ће се увек прилагодити сами себи како би се избегла било каква недоследност“, рекао је Тобар.