Чеку је раније потврдио да на саслушање код тужиоца иде у својству осумњиченог.
Није познато за које злочине се сумњичи.
Он је по потерници Србије због ратних злочина на Косову до сада три пута хапшен и притваран на границама - у Бугарској, Словенији и Мађарској, док је из Колумбије протеран, али никада није изручен Србији.
У мају 1999. године постављен је за команданта штаба ОВК.
По завршетку сукоба на Косову и Метохији основао је политичку странку, а од 2006. до 2008. био је и премијер Косова.
Некадашњи командант тзв. ОВК Саљих Мустафа данас пред судијом
Некадашњи командант у ОВК Саљих Мустафа, звани командант Цаљи (48), данас поподне ће бити изведен пред судију за претходни поступак Специјализованих већа Косова са седиштем у Хагу ради изјашњавања о кривици поводом оптужби које га терете за низ ратних злочина на Косову у априлу 1999. године.
Рочиште ће бити јавно и моћи ће да се прати преко видео линка на интернет страници Специјализованих већа, са незнатним закашњењем.
Мустафа је ухапшен и изручен Хагу у четвртак, по налогу судије за претходни поступак, након потврђивања оптужнице. Налази се у притворској јединици Специјализованих већа у Хагу.
Терети се да је индивидуално кривично одговоран за ратне злочине по међународном праву, односно за произвољно лишавање слободе, сурово поступање, мучење и убиство.
Судија за претходни поступак ће му представити оптужницу и позвати га да се изјасни о кривици одмах или у року од 30 дана.
Судски правилник упозорава да из одбијања оптуженог да призна кривицу или да се изјасни да није крив, "не смеју да се изводе никакви негативни закључи".
У потврђеној оптужници против Мустафе се тврди да су кривична дела произвољног лишавања слободе, суровог поступања и мучења извршена над најмање шест лица у периоду приближно од 1. априла 1999. до 19. априла 1999. на имању у месту Злаш на Косову које је служило као затвор.
Даље се наводи да је један затвореник убијен на тој локацији у периоду приближно од 19. априла 1999. до краја априла 1999.
Након првог појављивања оптуженог, судија за претходни поступак је задужен за припрему предмета за суђење, а у међувремену сазива статусне конференције на којима се расправља о доказима који ће се изводити на суђењу и другим процесним питањима.
Суђење ће се одвијати пред претресним већем, које се именује накнадно.