„Захваљујући споразуму, медицинске установе у Непалу добиће вакцину против вируса корона која је доказано безбедна и ефикасна, у количини која је довољна за 90 одсто становништва земље“, наводи се у саопштењу.
Споразум потврђује да многе земље схватају важност постојања вакцине засноване на платформи хуманог аденовируса у портфељу вакцина против вируса корона. Та платформа је добро проучавана деценијама, њена безбедност је доказана у више од 75 међународних научних публикација и у више од 250 клиничких тестирања, подсећају из руског Фонда.
„За разлику од експерименталних вакцина заснованих на аденовирусу мајмуна или информационим РНК, вакцина 'Спутник V' заснована је на платформи хуманих аденовирусних вектора, деценијама проучаваној и тестираној на одсуство негативних последица за здравље на дужи период. Примећујемо велико интересовање за вакцину из низа азијских земаља. С тим у вези, Руски фонд за директне инвестиције спреман је да испоручи вакцину и у друге земље региона, јер је вирус корона наш заједнички противник, који се може победити само заједничким снагама“, рекао је шеф фонда Кирил Дмитријев.
Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ развио је прву вакцину на свету против вируса корона „Спутњик V“, која је регистрована у августу.
Прочитајте још: