00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Пет година касније: Зашто и како је Русија победила у Сирији

© Sputnik / Дмитрий Виноградов / Уђи у базу фотографијаРуска војска на бази Хмејмим
Руска војска на бази Хмејмим - Sputnik Србија
Пратите нас
Русија је на данашњи дан 2015. године покренула једну од најуспешнијих војних операција у историји. Ваздухопловне снаге су нанеле прве ракетне и бомбашке ударе на екстремистичке циљеве у Сирији. Током неколико месеци активних дејстава успели су да радикално преокрену ситуацију у корист сиријске војске.

До јесени 2015. године, рат у Сирији је трајао већ четири године. Већи део земље је био заузет терористичком организацијом ДАЕШ, Ал Каидом и терористичком организацијом Џебхат Фатах ел Шам. Владине снаге су контролисале само осам процената територије Сирије. Председник Башар ел Асад је био приморан да се обрати Русији за помоћ.

Последња нада

За размештање руских авиона и хеликоптера су изабрали аеродром у близини Латакије, где је за само неколико месеци направљена војна база Хмејмим. Овде је пребачено педесетак јуришних авиона, бомбардера, транспортних и јуришних хеликоптера. Касније се група летелица повећала и база је постала једна од најмоћнијих у региону.

Током првих месец дана кампање руски пилоти су имали око 1.500 летова и уништили 1.600 терористичких циљева. Нападе су, пре свега, наносили милитантним камповима за обуку, командним пунктовима, складиштима оружја и муниције. Нападали су нафтна поља која су запленили терористи и конвоје цистерни које превозе црно злато у иностранство на продају.

Бомбардери и ловци су нон-стоп деловали, и дању и ноћу. У новембру 2015. године ваздухопловна група је поставила рекорд од 134 лета дневно. Крајем 2015. године операцију су се прикључили „тешкаши“ - стратешки Ту-160, Ту-95 и Ту-22М3 великог домета. Ти авиони су са поразили снаге, командне пунктове и милитантне кампове за обуку у провинцијама Идлиб и Алеп.

© Министерство обороны РФ / Уђи у базу фотографијаЛансирање крстареће ракете "Оникс" са лансерног система "Бастион" у Сирији
Пет година касније: Зашто и како је Русија победила у Сирији - Sputnik Србија
Лансирање крстареће ракете "Оникс" са лансерног система "Бастион" у Сирији

У операцијама је учествовала и руска ратна морнарица. Крстарица-носач авиона „Адмирал Кузњецов“ је први пут ушла у битку, а мањи ракетни бродови са Каспијског мора су нападали милитанте крстарећим ракетама „Калибар“. Неке положаје терориста је уништио обалски ракетни систем „Бастион“.

Варвари 21. века

Ситуација у Сирији се променила после руске интервенције. Уз подршку ваздухопловства, владине снаге су деловале много успешније. Насеља су једно за другим прелазила у руке регуларне војске.

Русија је помагала савезницима не само из ваздуха, већ и са земље. Као резултат заједничке операције, ослобођена је древна Палмира.

Војници ДАЕШ-а су упали у град у мају 2015. године. Убили су на стотине војника и цивила и уништавали архитектонске споменике. Дигли су у ваздух Тријумфалну капију, храм Балшамин из другог века, светилиште посвећено врховном семитском божанству Бел, опљачкали национални музеј и гробље у Палмири.

© Sputnik / Михаил Алаеддин / Уђи у базу фотографијаУлица у разрушеној Палмири у Сирији
Пет година касније: Зашто и како је Русија победила у Сирији - Sputnik Србија
Улица у разрушеној Палмири у Сирији

Сиријска војска је средином марта 2016. године, уз подршку летелица и хеликоптера руских ваздухопловних снага, заузела доминантне позиције око Палмире. До краја месеца Асадове трупе су заузеле већи део града. Шеф руског Генералштаба Валериј Герасимов је 28. марта рекао да су, захваљујући помоћи руских пилота и јединица Снага за специјалне операције, војници сиријске армије у потпуности преузели контролу над Палмиром.

Ова победа је била преломан тренутак у рату. Град се налази у центру земље, на раскрсници важних транспортних путева. После његовог ослобађања, регуларна војска Сирије је кренула ка другим упориштима милитаната, а руски војници су се борили са бројним минским пољима.

Терористи су минирали око 200 хектара територије Палмире и околине, али су специјалне јединице успеле да очисте историјски део града и насеља од мина.
© Министерство обороны РФ / Уђи у базу фотографијаРуски деминери током уклањања мина у Палмири користе нове роботичке комплексе
Пет година касније: Зашто и како је Русија победила у Сирији - Sputnik Србија
Руски деминери током уклањања мина у Палмири користе нове роботичке комплексе

Екстремисти су поново заузели Палмиру у децембру 2016. године, али су се задржали само до почетка марта 2017. године, када су их сиријски војници уз помоћ руских снага коначно протерали из града

Отишли као победници

Део сиријске војске је током зиме 2016. године ослободио Алеп а затим очистио Дејр ел Зор. Председник Башар ел Асад и наоружана опозиција потписали су споразум о прекиду ватре. Борбе нису у потпуности престале, већ су се пребациле на југ земље, а успеси копнених снага сиријске војске су допринели серији међународних преговора за решавање ситуације у Сирији.

После скоро годину дана, 11. децембра 2017. године, председник Русије Владимир Путин је дао налог да се из земље повуку ваздушне снаге.

База у Хмејмиму и логистички центар за морнарицу у Тартусу су остали у Сирији. До краја 2018. године већи део контингента руских оружаних снага напустио је земљу. Сада тамо раде само војни саветници, војници Снага за специјалне операције, специјалисти из Центра за помирење зараћених страна и јединице војне полиције.

Владине снаге су преузеле контролу над готово целом територијом. Остаци банди закључани су на северозападу у провинцији Идлиб, одакле се терористи повремено активирају.

© Sputnik / Михаил Воскресенский / Уђи у базу фотографијаПоложај сиријске војске
Пет година касније: Зашто и како је Русија победила у Сирији - Sputnik Србија
Положај сиријске војске

Успех руске кампање је признао чак и Запад. На пример, амерички аналитичари недавно су Конгресу представили извештај који потврђује да се без руске помоћи Асад не би изборио са милитантима.

Сирија се постепено враћа мирном животу. Избеглице се враћају, обнављају се уништени индустријски објекти и граде нова предузећа.

Операција у Сирији је целом свету показала могућности најновијег руског наоружања и уједно служи као пример ефикасне употребе борбених авиона и флоте. Уништено је око 122 хиљаде терористичких објеката и више од 133 хиљаде милитаната, а ослобођено је 1.500 насеља. Авиони руских ваздухопловних снага су имали четрдесет хиљада летова, а бродови и подморнице су извели скоро две стотине војних похода на обалама Сирије.

Сиријска пустиња је постала својеврсни полигон за испитивање војних технологија и обуку војника. Кроз Сирију је прошло 63 хиљаде војника, укључујући 25 хиљада официра и више од четири стотине генерала. Сви команданти војних округа и армија, команданти дивизија, бригада и пукова су добили велико искуство у командовању и контроли трупа.

© Sputnik / Михаил Алаеддин / Уђи у базу фотографијаРуска војна полиција у Сирији
Пет година касније: Зашто и како је Русија победила у Сирији - Sputnik Србија
Руска војна полиција у Сирији

Стручњаци су тестирали 231 узорак модернизованог и напредног оружја у стварним борбеним условима: крстареће ракете на мору и у ваздуху, прецизно оружје, авионе и хеликоптере, противваздушну одбрану и електронску опрему.

Прочитајте још:

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала