„Од јутра 27. септембра до 21.30, 30. септембра, непријатељ је претрпео значајне губитке у људству, војној и борбеној техници и био принуђен да се повуче са раније заузетих положаја и важних подручја дуж читавог фронта“, саопштило је Министарство.
Како се наводи, укупни губици током овог периода су: до 200 тенкова и других оклопних возила; 228 артиљеријских оруђа, ракетних система и минобацача; 30 система ПВО; шест командних пунктова и осматрачница; складишта муниције; више од 110 аутомобилске технике; један противавионски ракетни систем С-300.
Сукоби у Нагорно-Карабаху
Ситуација у Нагорно-Карабаху ескалирала је крајем прошле недеље. Две стране се међусобно оптужују за иницирање сукоба. Министарство одбране Азербејџана је 27. септембра саопштило да су Оружане снаге Јерменије гранатирале места на линији разграничења у Карабаху и да међу жртвама има цивила и војника. Према изјавама Министарства одбране Јерменије, Карабах је био подвргнут ваздушним и ракетним нападима. Јереван је тврдио да је Баку започео офанзиву у правцу Карабаха.
У непризнатој републици Нагорно-Карабах саопштили су да је неколико места, укључујући и главни град Степанакерт, подвргнуто артиљеријској паљби. Власти су позвале становништво да се сакрије, а касније су прогласиле ванредно стање и мобилизацију у Карабаху.
Јерменија је такође прогласила ратно стање и објавила општу мобилизацију. Председник Азербејџана одобрио је увођење ратног стања у бројним градовима и регионима земље и полицијски час у земљи, а такође је објавио делимичну мобилизацију.
Низ држава, укључујући Русију и Француску, позвале су стране да на уздржаност. Турска је објавила да ће пружити Азербејџану сву потребну подршку у контексту новог заоштравања ситуације у Нагорно-Карабаху.