„Ова изложба је мали дар великом човеку – научнику, књижевнику, академику и носиоцу Нобелове награде“, рекао је на отварању Рајко Кузмановић, председник Академије наука и уметности Републике Српске.
Поставка садржи фото-документацију, као и обиман биографски и библиографски текст уз пратећи каталог о животу и књижевном делу нобеловца Петера Хандкеа.
„Изложба је уприличена поводом доделе Нобелове награде за књижевност Хандкеу прошле године. Хандке је много раније био номинован за ову награду, али је предлог повучен, због његовог пријатељског и објективног става према Србима током и након одбрамбено-отаџбинског рата“, рекао је Кузмановић.
Он је истакао да је аустријски писац велики пријатељ Срба, Србије и Републике Српске.
„Једини је међу европским интелектуалцима који је током отаџбинског рата од 1992. до 1995. године устао против неправди према Србима, те тиме изградио чврст и трајан пријатељски однос према Србији и целокупном српском народу“, рекао је Кузмановић.
Према његовим речима, тај однос је почео пре више од 20 година када је Хандке допутовао у БиХ и непосредно се уверио каква је ситуација.
„Убрзо је схватио да се свет погрешно ставио у службу само једне стране, у овом случају бошњачке и да се неоправдано сваљује кривица само на једну страну – српску“, навео је Кузмановић.
Кузмановић је додао и да је Хандке, након што је објавио књигу „Правда за Србију“, у којој позива западне земље да промене приступ према ратним дешавањима и политику погрешног сврставања, преко ноћи постао искључен из глобалне интелектуалне заједнице.
„То све није обесхрабрило Хандкеа да и даље настави да пише и ствара дела у истом смеру, па је након бомбардовања Београда допутовао у Србију и оштро протестовао против тог напада“.
Хандке је инострани члан АНУРС-а од 2008. године, а изложба повод да се додатно популарише његово дело.
„Они који Хандкеа добро знају и читају његова дела на изворном језику знају и да је Хандке велики писац у немачком језику, један од ретких који померају границе у своме језику”, рекао је коаутор изложбе Ранко Поповић.
Други аутор поставке Миливоје Унковић је објаснио да је сходно капацитету галерије извршена селекција фото-документације, која презентује пишчев биографски пут паралелно с текстовима, прегледом стваралачког дела и да изложба практично обухвата све, од најраније младости до добијања Нобелове награде.