Приштински медији су претходно објавили да је група навијача из Призрена надомак цркве Богородице Љевишке узвикивала „Косово је срце Албаније“, тврдећи да су тако реаговали јер је претходног дана група Срба испред цркве узвикивала „Косово је Србија“.
„Венчао се црногорски пар, развили су стару црногорску заставу да би се фотографисали после венчања, уз дозволу дежурног полицајца“, навели су у црквеној општини Призрен.
Фотографија на којој се испред Богородице Љевишке види група младих, као и развијена црногорска застава, постала је вирална и завршила је у косовским медијима.
Yesterday a group of serbian “pilgrims” sang nationalist songs in Prizren (Kosovo) such as “Kosovo is serbian” etc, disturbing the local albanian population, no indictment has been made! #rtvbesa pic.twitter.com/2wkbWYyAOU
— Maximus Dominus Kosovo (@RameMariqi) October 4, 2020
Приштински медији су то назвали провокацијом, а реаговао је и Савет за заштиту људских права и слобода, наводећи да „прославе и националистичке песме узнемиравају грађане Призрена“.
Коссев додаје да се венчање црногорског пара одржало јуче око 16 часова у цркви Богородице Љевишке и да је младожења био обучен у црногорску ношњу. Након фотографисања у цркви, изашли су испред, где их је локални свештеник, знајући за обичај развијања заставе, упозорио да заставу ипак оставе у ранцу.
Сватови су на тренутак, ипак, развили заставу изашавши из Љевишке, и то након што су питали полицајца испред цркве да ли то могу да учине како би се фотографисали.
„Косовски полицајац се сложио, казавши им да разуме да је тренутак за њих посебан, и чак зауставивши на тренутак саобраћај. Био је заиста коректан“, наводи извор портала Коссев.
У црквеној општини сумњају да је управо то био тренутак који је фотографисала особа за коју се наводи да води приватну занатску радњу у непосредној близини цркве, као и да је ту фотографију, која је завршила у косовским медијима, проследила уз „нетачне оптужбе да су сватови узвикивали „Косово је срце Србије“.
Богородица Љевишка, која је тешко оштећена у мартовском погрому, полако се обнавља полако и сада је под заштитом Унеска.