Портпарол Европске народне партије Манфред Вебер је подржао владу Бојка Борисова. Према мишљењу политичара, у периоду борбе са ковидом 19, парламент, на чијој оставци инсистира председник Румен Радев, опозиција и део демонстраната, не би требало да буду распуштени. У Бугарској ће на пролеће бити одржани још једни парламентарни избори, подсетио је Вебер.
„У Бугарској функционише демократија, државом управља влада која је изабрана демократским путем. Од лета су свакога дана демонстрације, не може се тврдити да нема слободе речи и слободе медија. Премијер Бојко Борисов је увек подржавао омладину у настојању да изражава своје мишљење. Зашто баш сада, у периоду пандемије, да се распусти парламент“, изјавио је политичар.
Посланик Европске уједињене левице Клер Дејли, са друге стране, поново је оштро реаговао према бугарској влади. Европска унија зна шта се дешава у Бугарској, а сама Софија ради шта хоће, истакао је политичар.
„Владајући кругови у Бугарској се претварају да раде оно што Комисија захтева, онда раде шта хоће и смеју вам се. То смо чули од Европске народне партије, која сматра да корупција није битна, да манипулација није битна. Канцеларки Ангели Меркел се свиђа Борисов, а председник Европске народне партије Доналд Туск није дао реч једином опозиционом посланику у групи, Радану Киневу, јер се плаши шта ће рећи“, рекао је Дејли.
Мишљење је подељено и међу бугарским европским посланицима. Радан Кинев, који није могао да излаже у Европском парламенту, касније је на свом Фејсбук налогу написао да је дискусија била разочарење за многе, јер се „утопила у међустраначке препирке“.
Политичар је истакао да је Европски парламент ипак успео да испуни своје главне задатке: да обрати пажњу на активности премијера Борисова и главног тужиоца Ивана Гешева и да отвори очи Европској народној партији на чињеницу да је шеф бугарске владе „проблем, а не предмет поноса“.
Ангел Џамбазки је подржао бугарску владу и изјавио, да се у резолуцији, коју је припремио Европски парламент прошле недеље о стању владавине закона, из неког разлога говори о истополним браковима и Истанбулској конвенцији.
Према мишљењу бугарског социолога, члана опозиционе Бугарске социјалистичке партије Иве Христова, Европа нема утицаја на Бугарску у борби са корупцијом.
„Европа нема апсолутно никакве алате, осим расподеле средстава и њиховог укидања, и нема утицаја на такве режиме као што је у Софији. Дозволили смо такав начин управљања, који постоји већ десет година и који је срамота за Бугарску и Европу", рекао је Христов у емисији на бугарској телевизији „бТВ“.
У Бугарској је током 2019. године било неколико корупционих скандала, који су довели до оставки високих званичника. Тадашња министарка правде Цецка Цачева и заменик председника владајуће партије ГЕРБ Цветан Цветанов су отишли са својих позиција, када је објављено да су купили некретнине по преференцијалним условима.
Министар пољопривреде Румен Порожанов је такође поднео оставку после скандала са пољопривредним фондом, јер је био оптужен за протекцију компанија, које су тврдиле да добијају европска средства за изградњу некретнина за туристе.
Прочитајте још:
- Председник Бугарске: Извештај ЕК о Бугарској неуспех и за Бугарску и за Брисел
- И Европски парламент критикује Софију, Бугарској се спрема други ударац