„После тога ћемо бити спремни за клиничка испитивања“, рекла је Петрова у емисији Бугарске националне телевизије.
Рад на вакцини финансира Пастеров институт у Паризу, а недавно и Фондација за научна истраживања при бугарском Министарству образовања и науке.
Резултате страних вакцина, руске „Спутњик V“ и америчке „Астра зенека“, микробиолог је назвала охрабрујућим, али је напоменула да је Бугарској потребна сопствена вакцина.
„Ако сада спроведемо потребна научна истраживања ми ћемо бити спремни да одговоримо на одговарајући начин, када се појави нова пандемија “, рекла је Петрова и додала да ће цена лека зависити од производног капацитета и колико ће бити учешће државе у производњи вакцина.
Она је навела да је вакцина превентивна мера, начин да се ограничи ширење вируса. Када се становништво вакцинише, неће бити потребе за лековима.
Раније је још један научник Бугарске академије наука, шеф лабораторије за експерименталну имунологију Андреј Чорбанов, изразио протест због чињенице да се Бугарска раније договорила о куповини европских вакцина које још нису произведене.
„Након што смо купили авионе Ф-16, док у време преговора фабрике још нису биле изграђене, ништа ме не изненађује“, додао је шеф лабораторије.
Белгијска министарка здравља Меги де Блок је крајем септембра рекла, да би вакцина у Европској унији требало да се појави у марту следеће године.