Контакти између руководства обе земље често су праћени живописним политичким гестовима.
Министар је ово изјавио у разговору за Би-Би-Си, истичући да је Украјина већ успоставила блиску сарадњу са Турском, укључујући и војну сферу.
„Ми такође купујемо беспилотне летелице, учествујемо у њиховој производњи, ово су врло перспективни пројекти и планирамо да их активно развијамо и покрећемо нове пројекте, јер савез Турске и Украјине може донети много користи земљама и, генерално, региону“, рекао је Кулеба.
Подршка Кијева Азербејџану
И што је занимљиво, Кулеба је поново објавио подршку Кијева територијалном интегритету Азербејџана у сукобу у Нагорно-Карабаху. Истовремено, министар је додао да му је жао што је дошло до ескалације сукоба.
Ову изјаву шеф Министарства спољних послова Украјине је дао још 30. септембра, чиме је Кијев поставио у засебни положај међу осталим светским лидерима, који углавном имају неутрални став. У исто време, активну подршку Азербејџану пружа Турска. Штавише, Јерменија је више пута оптужила Анкару да је директно умешана у сукоб, а француски председник Емануел Макрон рекао је раније да Париз има доказе да се на страни Азербејџана боре сиријски милитанти, који су пребачени преко Турске.
Уз то, 27. септембра Министарство спољних послова Украјине дало је неутралну изјаву.
Генерално, Кијев заиста активно ради на продубљивању сарадње са Анкаром, а акценат је на војно-техничкој сфери.
Пре годину дана председник Украјине Владимир Зеленски, током конференције за штампу, изјавио је да би желео да ниво односа и трговине са Турском доведе на ниво који премашује показатеље између Турске и Русије.
„Сада имамо веома добре односе са Турском и трговински промет је огроман. Треба само повећавати и зближавати се. Желимо да наши односи, између Украјине и Турске, буду јачи од односа између Турске и Русије“, рекао је он.
Војно-финансијска сарадња
Зеленски је подсетио и на свој састанак са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом, у оквиру којег су се стране договориле о јачању везе у одбрамбеној сфери.
Украјинска страна изразила је посебно интересовање за производњу дронова.
Неколико месеци касније уследила је Ердоганова посета Кијеву, на којој је потписан споразум о војно-финансијској сарадњи између земаља и низ других билатералних докумената.
Турски председник је изјавио да Анкара подржава територијални интегритет Украјине, а такође је поздравио украјинску делегацију националистичким слоганом: „Слава Украјини“.
Зеленски је заузврат рекао да ће се лично позабавити питањем турских опозиционара који живе у Украјини. Реч је о присталицама Фетулаха Гулена, којег Ердоган оптужује за припрему војног пуча у Турској 2016. године.
„Данас смо дуго разговарали о овоме, врло детаљно. Знам да је ово питање већ било на дневном реду између Украјине и Турске. Данас сам добио врло детаљне чињенице од председника Ердогана, разна презимена су у питању. Све ове информације сам већ проследио шефу СБУ, који би требало да се бави овим питањем“, изјавио је Зеленски на брифингу.
Милиони долара турске подршке Кијеву
Поред тога, турски лидер је обећао да ће доделити 50 милиона долара војне помоћи Кијеву. Током оба састанака, председник Украјине рекао је да Кијев рачуна на инвестиције од 10 милијарди долара.
У последње време појачан је рад на продубљивању економске сарадње између земаља. У септембру је шеф Министарства економије Украјине Игор Петрашко најавио да стране настоје да поново покрену дугорочне преговоре и пронађу обострано корисно решење за закључивање споразума о слободној трговини.
„Уверен сам да ће ово дати подстицај за спровођење нашег амбициозног циља, а то је повећање трговинског промета до 10 милијарди долара. Украјина и Турска имају блиске економске везе и активан билатерални дијалог“, изјавио је Петрашко.
Једна од важних тема дијалога између страна била је повећање царинских тарифа Турске у оквиру њених могућности у СТО, што може постати негативан фактор за украјинске компаније. Турске царинске тарифе нису само важан аспект будућег ширења економске сарадње две земље. Турска је међу првих пет главних купаца украјинских производа.
Захваљујући царинској и правној основи, Турска штити своје унутрашње тржиште и јача своју позицију у преговорима са Украјином. Кијев није задовољан овим приступом, али не може одбити дијалог са Анкаром. За Украјину је проблем што поступци Турске не крше правила СТО.
Заједнички програм у свемирској индустрији
То и доводи стране до дијалога о слободној трговини. Украјински трговински представник Тарас Качка је изјавио да је Кијев добио обновљени предлог од Анкаре, али није открио његове детаље.
Неколико дана касније постало је познато да су се Украјина и Турска договориле да појачају сарадњу за стварање заједничких програма у свемирској индустрији.
Наравно, економске и војне везе са Турском су изузетно важне за Кијев. Истовремено, ниједна страна не даје врло упечатљиве политичке гестове, што такође сведочи о геополитичкој природи контаката између руководстава обе државе. Немогуће је не приметити да Украјина води такву политику са државом која нема баш једноставне односе са Русијом.
Анкара и Москва су успеле да успоставе прилично добре односе, али интереси страна се често преклапају на Блиском истоку, што је више пута стварало претњу за контрадикције. Међутим, Турска и Русија су готово увек успевале да се договоре. Паралелно са овим, Реџеп Тајип Ердоган је врло успешно балансирао између Москве и њеног геополитичког ривала — Вашингтона. Бивало је да турски лидер прво посети Сједињене Државе, а затим Русију, како би разговарао о сукобу у Сирији, и тиме би имао користи од договора са обема странама.
Дипломатско маневрисање је већ постало Ердоганов адут и нико није изненађен што се он може договорити о подели сфере утицаја у Сирији са Москвом и истовремено поздравити Зеленског слоганом украјинских националиста.
Изграђујући односе са сукобљеним странама, Ердоган показује своју независност и јача своју преговарачку позицију.
Украјина заузврат има користи од геста подршке од других политичких играча, посебно ако имају блиске односе са Русијом. Поред тога, током дугих преговора Зеленског са Ердоганом у Украјини, разговарало се о верзији да Кијев покушава да уплете Турску у сукоб са Русијом, додељући јој статус посредника. Поред тога, Ердоган је 2018. године неочекивано најавио да би Анкара желела да делује као посредник између сукобљених страна.