Мас је истакао да они, који су против пројекта, „користе ову ситуацију да би на њу ставили акценат, а самим тим и пројекат у центар пажње“.
„Али за нас је важно да не буде немачко-руских последица, већ европских. Када се користи нервни агенс из групе 'Новичок', то је кршење међународног споразума и реакција може да буде само међународна“, рекао је он на форуму ГЛОБСЕС у Братислави.
Мас је одговорио на критичку америчке стране која сматра да ће Немачка постати зависнија од Русије због „Северног тока 2“, истакавши да је Русија други највећи снабдевач САД угљоводоницима.
„Није реч о пројекту само Немачке и Русије, то мора да се разматра у међународној димензији. Потребан нам је консензус међународних патнера и на томе тренутно радимо“, додао је.
Немачки министар је такође рекао да идеја о ширењу санкција на „Северни ток 2“, након инцидента с Наваљним, није заживела, јер би Берлин „био против тога да тај инцидент постане билатерално питање као немачко-руски конфликт“.
Морамо да играмо оштро, али нам је Русија потребна
Према речима Маса, инцидент са Наваљним показује да Европа треба да буде јединствена према Русији, али да је Русија потребна Европској унији, као и да се дијалог не може зауставити.
„Без обзира на исход избора, морамо да се помиримо са чињеницом да ће се Америка корак по корак удаљавати од улоге светског полицајца. Сједињене Америчке Државе су наш најближи савезник ван Европске уније. Уколико желимо да будемо доследни својој улози, онда морамо да ојачамо европски ослонац у оквиру НАТО-а. Потребан нам је и заједнички приступ у погледу Русије, сматрамо да би то требало да буде двоструки приступ“, рекао је он.
Шеф немачке дипломатије је појаснио да пример онога што се десило са Наваљним показује да Европа „мора да говори јасним језиком, али да такође треба да знамо да нам је Русија потребна“.
„Она је наш сусед, потребна нам је за решавање сукоба у Сирији, Либији и Украјини. Морамо бити способни да играмо оштро, али истовремено не смемо да дозволимо да дијалог стане. Зато смо се у оквиру НАТО-а изнова и изнова залагали за одржавање Савета Русија-НАТО“, рекао је Мас.
Подсетимо, немачка влада је 2. септембра, позивајући се на лабораторију Бундесвера, саопштила да је руски опозиционар Алексеј Наваљни отрован супстанцом из групе хемијских бојних отрова „Новичок“. Од Русије се захтева да спроведе истрагу, а званична Москва инсистира на томе да јој Берлин достави информације у вези с Наваљним.
С тим у вези, Француска и Немачка су у среду саопштиле да ће предложити европским земљама да уведу санкције против Русије због инцидента са руским блогером. Москва је након тога поручила да ствари у односима са Берлином и Паризом више не могу да остану по старом.
Прочитајте још: