Како се наводи у саопштењу руског Министарства, структура и масени спектар бојног отрова, кога на Западу зову „Новичок“, први пут су представљени 1998. године у спектралној бази података Америчког института за стандардизацију.
„Карактеристично је да су информације о тој супстанци добили од истраживачког центра Министарства одбране САД. Након тога је на основу поменутог једињења формирана цела породица токсичних хемикалија, које не обухвата Конвенција за забрану хемијског оружја. С њима су, упоредо са Американцима, радили у најмање 20 западних земаља. Тако да је 'Новичок' чисто западни бренд. У тим земљама постоји у око 140 варијанти. Ми га немамо“, саопштила је руска страна.
Коментаришући изјаву министра спољних послова Немачке Хајка Маса о ситуацији са Алексејом Наваљним, руска страна истиче да у Немачкој не слаби пропагандни напад против Русије у контексту ситуације око Алексеја Наваљног.
„Што се тиче тезе Хајка Маса о томе да су руске претензије према Немачкој и ОЗХО апсурдне, сматрамо да су такве изјаве нечувене и оне су испод сваке критике. Све што желимо јесте да добијемо правну, техничку и организациону помоћ како у билатералном руско-немачком формату, тако и на платформи ОЗХО у интересима спровођења свеобухватне, објективне и непристрасне истраге свих околности инцидента са Наваљним. Федерални министар спољних послова Немачке Хајко Мас истакао се изношењем још једне порције оптужби, претњи и инсинуација на рачун наше земље, овог пута током свог обраћања у немачком Бундестагу 7. октобра 2020. године“, наводи се у саопштењу руског Министарства.
Руска страна истиче да Москву веома интересује ко стоји иза те „од почетка изрежиране антируске провокације“.
„Као одговор добијамо агресивну реторику и отворено манипулисање чињеницама“, наводи се.
Русија је још једном позвала Берлин да започне тесну, отворену и искрену сарадњу са Русијом на том случају.
Руска страна подсећа да је Генерално тужилаштво Русије послала Немачкој четврти захтев о Алексеју Наваљном, али да одговора нема.
Такође се наводи да је Немачка, према Европској конвенцији о пружању узајамне правне помоћи у кривичним стварима дужна да пружи Русији информације о случају Наваљни, упркос оклевању да то учини.
„Не прихватамо раније изговоре. Неубедљиви су“, објавило је руско Министарство.
Раније је Мас изјавио да ће Немачка разговарати са партнерима у ЕУ и Организацији за забрану хемијског оружја о заједничкој реакцији на инцидент са Наваљним. Такође је додао да ЕУ може „веома брзо договорити“ и увести санкције против оних који су укључени у развој бојних отрова у Русији, а у наредним данима о томе ће се разговарати у ЕУ.
Прочитајте још: