Држављанин Грузије Зелимхан Хангошвили, који је убијен у Немачкој, учествовао је у планирању и припреми терористичког напада у Беслану и експлозији воза у московском метроу између станица „Автозаводска“ и „Павелецка“ 2004. године, изјавио је за Спутњик извор у руским безбедносним агенцијама упознат са материјалима ових кривичних случајева.
Хангошвили је у Русији оптужен за учешће у бројним терористичким нападима. Према изворима Спутњика, он је био члан група Шамила Басајева, Хатаба, Абу Хавса и Абу Дзеита, које су извеле неке од најкрвавијих терористичких напада у историји Русије.
Хангошвили је 2005. године илегално прешао на територију Грузије користећи фалсификовани пасош. Скривао се од руске полиције у Ахметском рејону Грузије, дистрибуирао је и достављао финансијска средства у интересу илегалних оружаних група из Грузије у Чеченију, навео је саговорник Спутњика.
Године 2006. је на подручју грузијског села Дуиси Хангошвили обучавао групу милитаната до 50 људи за накнадна пребацивања на територију Северног Кавказа, као и за учествовање у провокацијама против руских мировних снага с циљем дестабилизације ситуације у Јужној Осетији, додао је он.
Током 2013. године, живећи на територији Грузије, Хангошвили је био регионални координатор у структури међународне терористичке организације Имарат Кавказ (забрањене у Русији), одржавао контакт између Докуа Умарова и страних представника ове организације“, рекао је саговорник.
Истовремено је, према извору Спутњика, врбовао у редове терориста муслиманску омладину у Панкишкој клисури.
Такође је организовао канал за илегално пребацивање обучених милитаната и оружја преко Турске у Сирију.
Крајем 2016. Хангошвили одлази у Немачку где добија статус избеглице.
Захтеви руских специјалних служби упућени немачким колегама о изручењу Хангошвилија неформално су одбијени, због чега формални захтев Генералног тужилаштва Русије није ни уследио, говорио је председник Русије Владимир Путин. Он је истицао да је Хангошвили активно учествовао у борбеним дејствима на страни сепаратиста на Кавказу.
Према верзији немачке истраге, Соколов је од руских државних структура добио задатак да ликвидира Хангошвилија. Немачко тужилаштво га је теретило за убиство и незаконито поседовање полуаутоматског оружја.
Прошле године Немачка је прогласила за персоне нон грата двојицу званичника амбасаде Руске Федерације у Берлину, у вези са убиством Хангошвилија.
Двадесет трећег августа 2019. године у берлинском парку Тиргартен убијен је 40-годишњи држављанин Грузије Зелимхан Хангошвили. За убиство је осумњичен држављанин Русије Вадим Соколов. Према немачкој истрази, убица се бициклом приближио Хангошвилију и упуцао га из пиштоља „Глок 26“ са пригушивачем. Жртва је преминула на месту.
Оптужени је недуго затим ухапшен у близини места убиства. Пре неколико дана, у Берлину је почело рочиште о овом случају. Немачка истрага сматра да је Рус добио задатак „од владиних агенција“ да ликвидира Хангошвилија.
Како се наводи у изјави Генералног тужилаштва Немачке, убијеног држављанина Грузије „руске агенције сматрале су... терористом“.
Према руским изворима, Русија је о активностима Хангошвилија обавестила своје грузијске, украјинске, америчке и немачке партнере.