Доушник умешан у преусмеравање тока новца британских пореских обвезника у џепове криминалаца изјавио је за „Дејли мејл” да банде из Румуније, Пољске, Албаније, Бугарске и Турске руководе 90 одсто овом преварантском шемом, преноси Блиц.
Стручњацима за преваре британског одељења за приходе и царину (ХМРЦ) и Министарства рада прикључила се и Национална криминалистичка агенција (НЦА) и Канцеларија за тешке преваре, како би ушли у траг и зауставили криминалне групе. Верује се да учествују и безбедносне и друге агенције.
„Дејли мејл” наводи да изгледа да британска влада разматра употребу такозваног МекМафија закона против корупције, како би повратила неке од украдених фондова. Налог за необјашњени извор богатства, како гласи званични назив, тражи од људи да открију порекло својих прихода – или ће остати без њега. Извор из НЦА рекао је британском листу да ће влада размотрити да употреби тај закон против „ковид превараната”.
Доушник је рекао да је превара постала скоро ендемска откако је уведен карантин, а објављен план канцелара Ришија Сунака и других министара да подрже угрожене пандемијом, односно оне чији су послови у ризику а фирме суочене са банкротом. Он је додао да је број случајева који су се нашли пред његовим тимом „винуо у небеса” од марта.
„Пре карантина у марту радили смо на неколико стотина сумњивих случајева, а до јуна се тај број попео на 15.000, а то је само што се тиче универзалног кредита и то у једном малом региону“, наводи анонимни истражитељ владе.
Преваранти на мети имају шеме принудног одсуства с посла, иницијативе зајмова и „универзални кредит” уз помоћ којих злоупотребљавају стратегију британске владе „Повери и заштити“, којом се прво даје новац угроженима а онда тек постављају питања.
Министарство рада је, на пример, олабавило правила како би људи могли да затраже универзални кредит преко телефона и приме средства пре него што пруже доказ да су подобни. Иако је тај програм помогао многима којима је заиста било неопходно, такође је пружио криминалцима лукративну прилику.
„Карантин је довео до златне грознице – универзални кредит, зајмови, исплате за одсуство с посла – све је постављено да се само покупи“, рекао је инсајдер за „Дејли мејл”.
Како наводи лист, у једном случају преварант је ухваћен док је покушавао да побегне из земље са 80.000 фунти у коферу. У другом случају је 20 људи затражило зајам и друге олакшице из шеме универзалног кредита са исте адресе.
Увид у овај проблем појавио се прошле недеље кад се у извештају Државне службе за ревизију навело да је можда изгубљено 26 милијарди фунти на преварама на зајмовима, који обезбеђују фирмама владину подршку до 50.000 фунти. Ревизори се плаше да се око 60 одсто зајмова можда никад неће вратити.
Прошлог месеца је званичник ХМРЦ признао да је погрешно додељено око 3,5 милијарди исплата за одсуство с посла и да истражују 27.000 „високоризичних” случајева за које верују да је дошло до озбиљне грешке.
Влада је од марта потрошила више од 35 милијарди фунти да подржи британске раднике, исплаћујући им 80 одсто од њихових плата максимално 2.500 фунти месечно. Ова шема ће се окончати 31. октобра, али Сунак сада нуди финансијску подршку радницима у индустријама које су погођене локалним карантинима.
„Ово је превара на велико, врши се на индустријској скали“, рекао је доушник. „То иде систематски. Ако влада даје новац, ти криминалци га узимају. Само што то наравно није владин новац, то је наш новац и враћаћемо га генерацијама.“
Доушник је испричао да његов дан почиње у 8.00 ујутро.
„Кад укључим компјутер, стиже поплава нових мејлова, све нови случајеви. Сваки од њих не тиче се стотина или хиљада фунти. Они се тичу десетина и стотина хиљада фунти – наводи он.
Доушник је испричао да 80-90 одсто случајева преваре спроводе људи из источноевропских земаља, и то из Румуније, Пољске, Албаније, Бугарске и Турске.
„Наше одељење је увек имало тим који прати источноевропске преваре и балканске криминалце, али ово је други ниво“, додаје доушник чији тим истражује случајеве универзалног кредита, указујући да „ти криминалци гурају Британију у финансијску руину”.
Извор је навео да криминалци често користе вишеструке датуме рођење на различитим рачунима, или не знају да кажу коју су школу похађали кад их позову на телефон.
„Једна жена је тражила универзални кредит, звала је из велике финансијске фирме, а имала је месечно 10.000 фунти нето. Могао сам видети њен порез, пензију, детаље плате на централном информационом систему и само јој ишчитао те податке. Ућутала се и потом упитала: ’Како то знате‘“, прича доушник.
У другом случају је једна жена из Румуније, чији је рачун био замрзнут због сумњивих навода, тврдила да живи у стану са три собе са троје деце у сиромашном крају, а тражила је 2.500 фунти месечно за станарину.
„И њен муж је тражио кредит“, навео је извор. „Кад сам почео да постављам питања она је закукала како јој фрижидер и шпорет не раде, како треба новац унапред, а не може да прича са станодавцем.“ Након додатне провере откривено је да је 15 људи тражило новац са исте адресе и да је жена у ствари живела у вили у подручју популарном међу професионалним фудбалерима.
„Кад сам јој то рекао прекинула је везу“, наводи истражитељ. „Касније сам сазнао да је она повезана са мрежом трговаца људима који су недавно купили читаву улицу у Румунији.“
„Дејли мејл” подсећа да је портпарол британског Министарства рада синоћ рекао да „преваре и грешке систему пружања олакшица остају веома ниске“ и да се „тачно исплати 96,5 одсто” подршке. Кад су у питању веће преваре, на пример кућа са 30 људи регистрованих на једну адресу, умешају се други органи и полиција хапси све са дате адресе.
„Велика већина потраживања универзалног кредита су легитимни“, рекао је он.
Како је рекао, настављају да прате и истражују претње.
„Имамо постављене системе који успешно идентификују преваре“, рекао је он.