Хоти је на конференцији за новинаре, након састанка са специјалним изаслаником ЕУ за дијалог Мирославом Лајчаком рекао да ће Заједница бити онаква како је дефинисао Уставни суд Косова.
По оцени Хотија, Заједница српских општина је затворена тема Споразумом из 2013. године који је ратификован у Скупштини Косова и Споразумом о принципима из 2015. године и мишљењем Уставног суда Косова, преносе косовски медији.
„Имамо гаранције да Заједница нема извршну надлежност. Склонили смо са стола идеју размене територија, нико не говори о овој теми. О унитарном карактеру државе се не разговара”, поручио је Хоти и поновио – нема Заједнице са извршним овлашћењима.
„Нисам се предомислио, немам никакав притисак, ја сам на функцији и обављам дужност премијера земље у складу са уставом земље”, додао је Хоти.
Каже да влада није под притиском и да не прихвата ниједну претњу.
„Влада не подлеже претњама од било кога да долазе. Имамо коалиционе споразуме са свим партнерима, укључујући и Српску листу. Све док се држимо договора радићемо заједно. То је оно што могу да кажем о овоме”, рекао је Хоти.
Разговарамо о коначним споразумима, за узајамно признавање, рекао је косовски премијер.
„Примењује се принцип договорен са нашим партнерима и посредницима у дијалогу, не слажемо се ни око чега док се о свему не договоримо. Ништа се не примењује док се не закључи коначни споразум о узајамном признавању ратификован у Скупштини. Тада започиње примена”, истакао је косовски премијер.
На конференцији за новинаре Хоти је рекао да Косово ни на који начин не блокира дијалог.
„Лајчакова посета долази у право време за процену процеса дијалога и планова за будуц́е састанке. Постоје тешке теме попут Заједнице, којој ћемо приступити у складу са обавезама које смо преузели пред Скупштином и пред грађанима”, рекао је Хоти.
Шеф косовске владе је изјавио да се такође сложио са међународним партнерима да Косово седи за преговарачким столом само ради коначног споразума о узајамном признавању.
„Косово по први пут има конструктиван приступ дијалогу и ми га не блокирамо. После две године блокаде ушли смо у овај процес и постигнут је договор са међународним партнерима да будемо за преговарачким столом само ради коначног споразума о пуној нормализацији односа и узајамном признавању”, рекао је Хоти.