Упитан како види процене политичара и експерата да би тај случај могао да доведе до замрзавања билатералних односа између две земље, немачки министар каже:
„Ма како било, оно што се догодило с Наваљним не мења географију и, према томе, не мења нашу принципијелну заинтересованост за добре или бар разумне узајамне односе с Русијом. Ми смо земља која живи од трговине и научне размене. Само бар из тог једног разлога желимо да одржавамо добре узајамне односе са свим нашим суседима, засноване на јасним правилима и узајамном поштовању“, рекао је Мас.
Према његовим речима, током протеклих година Немачка је уложила доста напора како би одржала односе с Русијом.
„Тешко је навести име колеге с којим бих се сусретао више него са Сергејом Лавровом. Друштва у нашим земљама имају блиске односе, постоји активна размена на нивоу цивилног друштва, међу студентима, научницима, уметницима, у области економије“, додао је министар.
Међудржавне односе, међутим, нарушавају инциденти као што је хакерски напад на Бундестаг 2015. године и убиство држављанина Грузије Зелимхана Хангошвилија у Берлину, закључио је Мас.
У оба ова случаја званични Берлин сматра да Москва стоји иза њих док Русија те тврдње одбацује.
Подсетимо, немачка влада је 2. септембра, позивајући се на лабораторију Бундесвера, саопштила да је руски опозиционар Алексеј Наваљни отрован супстанцом из групе хемијских бојних отрова „Новичок“. Од Русије се захтева да спроведе истрагу, а званична Москва инсистира на томе да јој Берлин достави информације у вези с Наваљним.
С тим у вези, Француска и Немачка су у среду саопштиле да ће предложити европским земљама да уведу санкције против Русије због инцидента са руским блогером. Москва је након тога поручила да ствари у односима са Берлином и Паризом више не могу да остану по старом.