Пандемија вируса корона, политичка криза и најава оптужница за ратне злочине против косовског председника Хашима Тачија и шефа Демократске партије Косова Кадрија Весељија додатно су узбуркале ионако крхку политичку и безбедносну ситуацију на Косову, оценио је генерални секретар УН Антонио Гутереш, преноси РТС.
Шеф Уједињених нација упозорио је, у шестомесечном извештају о стању на Косову, да је безбедносна и политичка ситуација додатно узбуркана пандемијом, политичком кризом насталом после пада владе Аљбина Куртија и најавом оптужница за ратне злочине против бивших лидера Ослободилачке војске Косова, Хашима Тачија и Кадрија Весељија.
„Најаве Специјалног тужилаштва за ратне злочине да су против косовског председника Хашима Тачија и лидера Демократске партије Косова Кадрија Весељија у Хагу поднете оптужнице за ратне злочине и злочине против човечности додатно су закомпликовале политичку сцену у Приштини“, наводи се у Гутерешовом извештају, који обухвата период од марта до септембра.
Специјализовано тужилаштво у Хагу поднело је крајем јуна предлог оптужнице против Тачија и Весељија, који се терете за низ злочина против човечности и ратних злочина, укључујући убиства, отмице, прогоне и мучења. Оптужницу треба да потврди Специјални суд за злочине ОВК.
Генерални секретар УН је, такође, навео и да је ситуација на Косову додатно закомпликована проблемима које је, нарочито у последње време, проузроковала пандемја праћена политичком кризом коју је изазвао пад владе Аљбина Куртија.
Нови извештај шефа УН наћи ће се пред амбасадорима Савета безбедности 21. октобра.
Гутереш је упозорио и на покушаје Хашима Тачија и Кадрија Весељија да опструишу рад Специјалног суда за злочине ОВК, који су тужилаштво оптужили да је „политички мотивисано“, а оптужбе „лажне“.
У извештају се, такође, наводи и да је из косовског буџета издвојено 20 милиона евра за помоћ особама оптуженим пред новим судом, те да је почела расправа о закону о заштити вредности ОВК, који су међународни званичници оштро критиковали.
Гутереш је навео и да је Тачи поднео предлог уставног амандмана, којим би се окончао мандат Специјалног суда за злочине које су починили припадници Ослободилачке војске Косова.
Уједињене нације су, такође, навеле да се у протеклих шест месеци на Косово вратило 189 особа, од чега су већина Срби, као и да се од 1999. године вратило нешто више од 28.000 особа.
Генерални секретар УН је поздравио наставак дијалога између Београда и Приштине, наводећи да је приметна нова енергија усмерена ка нормализацији односа.
„Надам се да ће тако остати до проналажења свеобухватног решења“, навео је Гутереш и позвао лидере у Београду и Приштини да „покажу флексибилност и креативност како би се превазишле разлике“.