Током ноћи у зони сукоба у Карабаху остала је релативно стабилна напетост. У неким областима настављене су артиљеријске борбе различитог интензитета, саопштила је прес-служба Армије одбране Карабаха.
У саопштењу се наводи да је ујутро у јужном, југоисточном, северном и североисточном правцу „непријатељ, кршећи хуманитарно примирје, наставио ракетно-артиљеријско гранатирање“.
Да би пресекле офанзивну активност у свим правцима фронта, јединице армије Карабаха предузимају сразмерне кораке, настављајући да извршавају своју мисију одбране борбених положаја, додаје се у саопштењу.
Неутралисани војни циљеви
Министарство одбране Азербејџана, са своје стране, саопштило је да је уништило војне циљеве Оружаних снага Јерменије усмерене против цивилног становништва земље.
„Дана 14. октобра око 1 час са јерменске стране је на почетном положају у пограничној зони са окупираним азербејџанским рејоном Келбаџар, распоређено неколико оперативно-тактичких балистичких ракетних система. Ови ракетни системи били су усмерени на цивилно становништво и инфраструктуру у Ганџи, Мингачевиру и другим градовима Азербејџана“, наводи се у саопштењу Министарства.
Прецизира се да је „азербејџанска војска предузела превентивне мере како би спречила ракетни напад“.
„Као резултат тога, оперативно-тактички ракетни системи који су стављени у стање борбене готовости, били су неутралисани као легитимни војни циљеви. Изјављујемо да целокупна одговорност за погоршање ситуације на војно-политичком режиму Јерменије“, истиче азербејџанско Министарство одбране.
Јерменска страна раније је изјавила да је поштује хуманитарни прекид ватре и демантовала изјаве о гранатирању азербејџанских региона.
Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.
У Москви су 9. октобра, на позив председника Русије Владимира Путина, одржани преговори министара спољних послова Јерменије и Азербејџана, који су трајали више од десет сати. Током преговора Јереван и Баку су договорили да се уведе прекид ватре од поднева 10. октобра, изврши размена ратних заробљеника тела погинулих и додатно договоре конкретне мере примирја. Међутим, већ у суботу стране су почеле да се међусобно оптужују за нарушавање примирја.
Прочитајте још: