„Азербејџанске оружане снаге напале су 14. октобра на територији Јерменије, на граници са Карвачаром (Келбаџар), дежурну војну технику, само на основу претпоставке да је наводно та техника била спремна за напад на мирна насеља Азербејџана“, наводи се у изјави Министарства коју је на Фејсбуку објавила портпаролка Шушан Степањан.
Напомиње се да ова тврдња Министарства одбране Азербејџана не може имати никаквих основа и, фактички, „војно-политичко руководство ове земље дозвољава себи да само на основу претпоставки нападне војну технику која је на редовном борбеном дежурству на територији Републике Јерменије“.
„Потврђујући да у овом тренутку са територије Јерменије према Азербејџану није испаљена ниједна ракета, граната или метак, истовремено изјављујемо да од сада Оружане снаге Јерменије задржавају право да нападну било који војни објекат или било које војно премештање у Азербејџану“, истиче се у саопштењу.
Јереван сматра да „војно-политичко руководство Азербејџана сноси пуну одговорност за процес промене зоне и логике борбених дејстава“.
Министарство додаје да у азербејџанском нападу није било жртава.
Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.
У Москви су 9. октобра, на позив председника Русије Владимира Путина, одржани преговори министара спољних послова Јерменије и Азербејџана, који су трајали више од десет сати. Током преговора Јереван и Баку су договорили да се уведе прекид ватре од поднева 10. октобра, изврши размена ратних заробљеника тела погинулих и додатно договоре конкретне мере примирја. Међутим, већ у суботу стране су почеле да се међусобно оптужују за нарушавање примирја.
Прочитајте још: