Др Предраг Кон каже да мерама јесте сузбијен други талас корона вируса у Србији, али наводи да сада "маска замењује ванредно стање и полицијски час".
Председник Србије Александар Вучић рекао је вечерас, поводом напада на Кризни штаб, да нешто није у реду са онима који не разумеју да су мере тог тела усмерене на борбу за живот и здравље.
"Не знам шта је била тема, ако је тема ношење маски и то је разлог за Голи оток, онда не знам шта би рекли да смо као у Француској уводили полицијски час на четири недеље или оно што раде у другим европским земљама", казао је Вучић упитан да прокоментарише нападе на Кризни штаб после одлуке о новим мерама, уз паралеле са Голим отоком.
Он је истакао да морамо да се боримо, тренутно је релативно добра ситуација, али се из дана у дан погоршава.
Напомиње да је у Србији ситуација и даље боља него у другим земљама и да се нада да ћемо успети.
Каже и да је захвалан докторки Дарији Кисић сто успева да трпи све те људе што воле да вичу на жене.
"Верујем у њено знање и њену стручност, као што верујем и у све друге наше лекаре, зато Србија и има изузетне резултате, бас као и Хрватска, и надам се да ће и она умети да превазиђе садашњу ситуацију", рекао је Вучић.
"Наше је да се боримо да нам људи остану здрави и живи, а ако неко то не разуме и мисли да је то нечији политички хир, онда са тим људима нешто није у реду", закључио је Вучић.
"Ако не зауставимо овај талас у Европи, имаћемо на дневном нивоу око пет пута више мртвих у јануару него што их је било у априлу, а знамо како је страшно било у априлу ове године", наглашава Ивануша.
У последња 24 сата пријављен је опоравак 214 пацијента.
Такозвана ”фаза 4” подразумева увођење полицијског часа у целој земљи, затварају се барови и ресторани, дозвољен је блиски контакт са само једном особом ван домаћинства, а рад на даљину је обавезан где год је то могуће.
Број новозаражених од корона вируса у Великој Британији порастао је данас за 15.650, навела је британска влада.
То је пад у односу на јучерашњи број новозаражених, који је износио 18.989, пренео је Ројтерс.
У Албанији је забележено 289 нових случајева ковида-19. Ово је трећи дан заредом рекордан број заражених у 24 сата. Јуче је пријављено 257 новооболелих, а прекјуче 203, а дан раније 182.
У Италији је за последња 24 сата регистровано 10.010 нових случајева корона вируса, што је највиши дневни биланс новозаражених од почетка епидемије.
У Холандији је, према званичним подацима, данас регистровано скоро 8.000 нових случајева заразе корона вирусом, наводи агенција Ројтерс.
У Словенији је број оболелих од корона вируса је наставио да расте, а према последњим подацима владе, у последња 24 сата оболело је још 834 особа, док су четири пацијента преминула.
Портпарол владе Јелко Кацин рекао је да расте број пацијената на болничком лечењу, наводећи да је на лечењу 242 особа, од којих је 45 на интензивној нези, што је такође више него претходног дана, преноси СТА.
Тестирано је 5.126 пацијената, а према статистичким подацима, од короне је оболело 257,21 становника на 100.000.
У Словенији је до сада од последица вируса преминуло 180 особа, оболело је 11.517, а тренутно је активно 5.413 случајева.
У Републици Српској у последња 24 сата регистроване су 242 новозаражене особе, највише у Бањалуци - 43 случаја. Преминуле су две особе.
Тестирано је 716 узорака.
Новооболелоо је 133 мушкарца и 109 жена, саопштио је Институт за јавно здравље у Бањалуци.
Загребачки Јутарњи лист пише данас да је хрватски здравствени систем пред колапсом и да је, како наводе, отприлике већ познат датум када би могло доћи до његовог пуцања.
Према писању загребачког дневника, Клинички болнички центар "Сестре Милосрднице" у овом тренутку је ван погона и има 124 запослених, њих 30 позитивно на вирус корона, а 95 их се налази у самоизолацији.
У Хрватској је у последња 24 сата забележен 1.131 нови случај заразе вирусом корона и број активних случајева у тој земљи је укупно 4.233.
Међу њима је 505 пацијената на болничком лечењу, од тога су на респиратору 24 пацијента.
Преминула је је једна особа.
Министар здравља Златибор Лончар изјавио је данас, уочи седнице Кризног штаба, да ће се расправљати о свим мерама у борби против корона вируса које могу да дају резултат и да је став да се мере избалансирано пооштре, како би се деловало превентивно.
Лончар је за РТС рекао да се пре седнице, која је почела око 9 сати, чуо са неким члановима Кризног штаба и да су они мишљења да не треба чекати да се деси сценарио са огромним бројем оболелих.
„Став је да превентивно делујемо, нађемо баланс, пооштримо мере, али да буде избалансирано и да смо сигурни да ће дати резултат“, рекао је Лончар.
Упитан које ће мере бити на дневном реду, Лончар је рекао да ће се расправљати о свим мерама које могу да дају резултат.
„Желимо превентивно да делујемо, да не реагујемо тек кад имамо озбиљно попуњење капацитете, преморене људе, кроз то смо прошли и немамо разлога да не учимо и на својим и туђим примерима који нису дали добре резултате. Кад смо се понашали одговорно, имали смо резултат, зато молим за јединство и солидарност“, рекао је Лончар.
Он је навео да се не ради само о оболелима од короне, већ и о другим пацијентима који морају да се лече, а на које се такође мора мислити.
Са 231 особом зараженом корона вирусом, Загреб је и данас град са највише оболелих, саопштио је директор Наставног завода за јавно здравство "Андрија Штампар", Звономир Шостар.
У Загребу је 898 људи је у самоизолацији.
Иначе, у Хрватској је јуче забележено рекордних 793 слуцаја заразе корона вирусом, а нови подаци Националнног штаба се очекују.
Светска здравствена организација саопштила је данас да лекови ремдесивир, хидроксихлорокин, лопинавир/ритонавир и производи интерферона дају мале или никакве резултате у борби против вируса ковид-19.
Студија о лековима спроведена је у више од 30 земаља, а на основу проучавања ефеката терапије на укупни морталитет, покретање вентилације и трајање боравка у болници код хоспитализованих пацијената.
Многе земље, укључујући и САД, Јапан, Јужну Кореју, Индију, Израел и Велику Британију користе у лечењу корона вируса.
Тај лек првенствено је намењен лечењу хепатитиса Ц и респираторног синцицијског вируса, а проучавало се и његово дејство при лечењу еболе, али у том случају није показао ефикасност.
Француска ће распоредити 12.000 полицајаца у градове у којима је уведен полицијски час због ширења вируса корона. Прекршиоцима полицијског часа прете казне од 135 до чак 7.500 евра и шест месеци у затвору, а сви Французи мораће да носе документа како би доказали да од 9 увече до шест ујутро излазе због одласка на посао или других неопходности. Полицијски час уведен је у Паризу и још осам градова.
Више од 9, 94 милиона узорака прикупљено је у кинеском граду Цхингдаоу, у провинцији Шандунг, током петодневног тестирања нуклеинске киселине на Ковид-19 целокупног градског становништва.
Строге рестриктивне мере су "апсолутно неопходне" како би се спасили животи, упозорила је данас Светска здравствена организација (СЗО) након што је милионима људи у разним европским градовима рецено како живе под новим мерама због рекордних бројева заражених корона вирусом.
"Епидемиолошка ситуација у Европи је разлог за велику забринутост. Дневне бројке новозаражених су у порасту, баш као и бројке хоспитализованих", рекао је Ханс Клуге, регионални директор Светске здравствене организације за Европу.
"Ковид-19 је сада пети узрочник смрти у Европи, достигли смо број од 1.000 смрти дневно", рекао је он и додао да ситуација ипак није толико лоша колико је била у априлу.
"Иако бележимо два до три пута већи број случајева дневно у поређењу с врхунцем епидемије у априлу, бележимо и пет пута мање смрти", рекао је Клуге.
Седамнаест од 27 земаља Европске уније, као и Велика Британија, у црвеној су зони на новој европској карти ограничења кретања коју је објавио Европски центар за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ).
На тој карти само су три земље Уније (Норвешка, Финска и Грчка) већим делом зелене, док је пет земаља (Италија, Кипар, Естонија, Литванија и Летонија) већином обележено наранџастом бојом.
Пет земаља (Немачка, Аустрија, Шведска, Данска и Исланд) нису обележене бојом због недовољно података о тестирањима.
Према препорукама, супротно од оних који долазе из зелене зоне, путницима из наранџасте и црвене (или сиве) зоне могу бити одређена ограничења, преноси Дневни аваз.
Кризни штаб Владе Србије данас ће одржати седницу због повећаног броја новозаражених вирусом корона, којих је два дана за редом више од 200.
Медији спекулишу да ће се на тој седници разматрати увођење и нових мера.
Јуче су регистрована 203 нова случаја, међу 6.504 тестиране особе, док је дан пре тај број био још и већи - 245 новооболелих, од којих је 80 било хоспитализовано.