Овако спољнополитички аналитичар Саша Адамовић за Спутњик коментарише другу дебату Трампа и Бајдена која је одржана истовремено за ТВ мреже Ен-Би-Си (НБЦ) и Еј-Би-Си (АБЦ), из Флориде и Пенсилваније.
Агресивно према Трампу — благо према Бајдену
„Очито је да се када посматрамо та два одвојена паралелна телевизијска интервјуа између Трампа и Бајдена, види потпуно различит приступ према двојици кандидата. Водитељи који разговарају са Трампом су много агресивнији и труде се да све што он изговори ставе под знак питања, док су они који разговарају са Џоом Бајденом према њему много блажи и у широком луку заобилазе многа питања, поготово она која би могли да поставе с обзиром на вишедеценијску политичку улогу коју Бајден игра у америчкој политици“, сматра аналитичар.
Он додаје да је приметно да се наставља тренд да медији главног тока, који су иначе све четири године његовог мандата били агресивно непријатељски према Трампу, настављају да „мазе“ Џоа Бајдена и да буду веома непријатни према председнику САД. Са друге стране, тврди он, у кампању на страни Бајдена укључиле су се и најутицајније друштвене мреже попут Фејсбука и Твитера, које иду толико далеко, да се усуђују да цензуришу оно што уради Трамп или његова кампања:
„Последњи случај је био када је ’Њујорк пост‘ објавио прилично експлозиван извештај о корупционашкој афери у којој је учествовао син, у то време потпредседника Америке, Џоа Бајдена Хантер и изгледа да је и његов отац, актуелни Трампов изазивач, и те како био умешан у целу причу. Али медији главног тока покушавају да ту причу закопају, односно да јој не дају на значају и да је релативизују, све у циљу да прича која би можда могла да буде једна од највећих корупционашких афера у Америци оде у други план и да не нанесе штету Бајдену у ових неколико недеља до председничких избора.“
Закопана прича о корупционашкој афери Бајдена
Према речима нашег саговорника, анкете јавног мњења, према којима Бајден има предност у односу на актуелног председника САД, нису нешто што осликава реалност, јер је јасно да се у досадашњем току кампање није ништа десило што би могло да дâ толику предност изазивачу. Али, додаје он, изгледа да су истраживања јавног мњења такође у функцији претпостављене победе Бајдена и да могу бити и мач са две оштрице. Оне би могле да успавају Бајденове присталице које могу да помисле да је битка већ добијена и да трећег новембра не изађу да гласају.
Оно што смо видели у другој дебати није донело ништа ново у односу на прву. Али је, истиче Адамовић, остало проблематично то што је избегнуто да се Бајдену поставе нека важна питања, поготово она која се тичу корупционашке афере из периода када је он био потпредседник, као и то што је Бајден избегао одговор на питање шта намерава да уради са Врховним судом, јер је очито да демократе нису задовољне што ће након избора и потврде у Сенату Ејми Кони Берет конзервативци убудуће имати велику предност у Врховном суду САД.
Бирачи већ опредељени
Он подсећа да су традиционално друга и трећа дебата председничких кандидата мање гледане него прва и то, према његовом мишљењу, указује да се највећи број бирача у Америци већ определио за кога ће гласати.
„Мали је број неодлучних, а оно што би могло бити важно у тој трећој дебати, јесте то да председник Трамп постави поново на дневни ред питање и Врховног суда и корупције Бајденовог сина и можда би Трамп у тој дебати заправо могао да стекне понеки поен. Али, кажем, дебате неће бити пресудне на овим изборима“, закључује Адамовић.