Изјаву протејереја преносимо у целости:
„Из медија смо сазнали да Главни град Подгорица планира да тзв. ЦПЦ пренесе право својине на градском грађевинском земљишту у непосредној близини Цркве Светог Ђорђа, древне православне светиње старе преко девет вјекова. Влада која функционише у техничком мандату је 15. октобра 2020. године, и то без одржавања сједнице, дала сагласност Главном граду да отуђи скоро двије хиљаде квадратних метара земљишта које је било црквено.
У јеку епидемије и катастрофалне здравствене ситуације, умјесто да се брине о здрављу грађана и да све снаге уложи у изградњу недостајуће градске болнице у Подгорици, градска власт истрајава на необјашњивом сијању подјела и подстицању сукобљавања грађана на вјерској основи. Још је апсурдније што овакву одлуку доноси одлазећа Влада са потписом премијера који је постао народни посланик и то послије свега што се догодило током претходне године. Одлука је незаконита и искористићемо сва правна средства да се поништи.
Довољно је да кажем да је у захвату ДУП Нова варош 2 уписан само један вјерски објекат – Црква Светог Ђорђа. А на Конику, гдје је детаљним планом предвиђена изградња вјерског објекта, Главни град је покушао, и то неуспјешно, да ту парцелу изнајми приватницима за ауто-перионицу!?! Намјера је јасна: тамо гдје је планиран вјерски објекат градња се не дозвољава, а поклања се имовина, и то одузета од Цркве, тамо гдје није планиран никакав вјерски објекат.
Посебно указујем да је ријеч о земљишту које је, према доступним јавним исправама историјског и правног карактера, одузето послије Другог свјетског рата од Цркве Светог Ђорђа и зато је намјера Главног града још више у сукобу са моралом и са правдом. Бојим се да у таквом поступању има и елемената за кривичну одговорност. Формираћемо правни тим који ће се бавити овим питањем ради заштите права наше Цркве.
Обавјештавам јавност да градоначелник Иван Вуковић, као и његов претходних Стијеповић, ништа нису предузели да изврше обавезе Главног града према Митрополији на основу споразума из 2014. године за земљиште преко пута Цркве Светог Ђорђа. Први рок је истекао, тражили су продужење другог рока и он истиче за нешто више од пола године. Изашли смо у сусрет, али ништа нису урадили да изврше своје обавезе по одлукама Скупштине Главног града и нотарском споразуму. Неразумно је да се не извршавају обавезе, а да се ради нешто што нема везе ни са правдом, ни са моралом, ни са законитошћу, а ни са интересима грађана који су јасно исказали свој став према тзв. вјерској политици одлазећег режима.
Не дамо Светињу!“
Прочитајте још: