„Подизање ограде у Евросу је најмање што смо могли да учинимо како би обезбедили границу и учинили да се становници Евроса осећају сигурније“, рекао је премијер Грчке Кирјакос Мицотакис 17. октобра приликом обиласка радова у том региону.
Радови вредни 63 милиона евра подразумевају постављање челичне баријере високе пет метара опасане бодљикавом жицом и осам нових осматрачница које ће користити оружане снаге Грчке.
Нове баријере ће служити за спречавање илегалних прелазака границе и спречавање поплава.
#Attention!!!!
— Info Warrior (@InfoWarriorNews) October 17, 2020
New fence in #Evros:
• Strong steel railing 5m high, 27km long and 6m deep with anti-climbing, anti-tank and anti-flood.
• 8 new Elevated Anti-Ballistic Observatories for the HQ, upgrade 57 prayers, each with thermal cameras.#Greece
(e_amyna) pic.twitter.com/jQ8WnMO4Fb
Пројекат води Министарство цивилне заштите Грчке а изводи конзорцијум четири грађевинске компаније.
Поред изградње нове, унапредиће се мрежа постојећих ограда са челичним ојачањима у висини од 4,3 метра што је у рангу баријере каква се налази на граници САД и Мексика.
Термовизијске камере и додатне полицијске снаге
Биће и модернизовано постојећих 57 војних осматрачница у региону Евроса са термовизијским камерама.
Грчка влада ангажовала је додатних 400 пограничних полицајаца за чување региона Евроса, 800 у источном Егеју и 480 у другим деловима хеленске републике, преноси Балканска безбедносна мрежа.
This is not an installation #fortresseurope #evros #Greece_Turkey borders
— Souidos (@Souidos) October 17, 2020
Greek #Apartheid pic.twitter.com/eHM7Kv2jqt
Еврос је у фебруар и марту 2020. био поприште незапамћене безбедносне и хуманитарне кризе. Незадовољна политиком ЕУ Анкара је одлучила да отвори границу за избеглице и мигранте, помажући им да дођу до Евроса. Грчка је одговорила ангажовањем војске и проглашењем ванредног стања у том региону, оптужујући Турску за злоупотребу избеглица.
Инциденти су кулминирали разменом сузавца и шок бомби грчких и турских снага безбедности. Хиљаде миграната који су покушавали да пробију граничну ограду потом су повучени у избегличке центре. У Турској се налази око четири милиона избеглица и миграната из Сирије и других делова Азије и Африке.
Европска унија је подржала Грчку у напорима да се спрече илегални преласци границе.
Прочитајте још: