Ситуацију у региону Валонији на југу Белгије и главном граду Бриселу, министар је за РТЛ описао као „најгору, а самим тим и најопаснију у целој Европи“.
„Ми смо најугроженији регион у целој Европи. Заиста смо близу цунамија, да више не контролишемо шта се догађа. Данас још увек можемо да контролишемо шта се дешава, али уз огромне потешкоће и стрес“, рекао је Ванденбрук..
„Ако се раст броја заражених настави, број хоспитализација биће такав да ц́емо морати да одлажемо све пацијенте који су имају не-корона здравствене проблеме, што је такође врло опасно. Имамо само једну поруку јавности: заштитите себе, заштитите своје вољене, како се не бисте заразили“, нагласио је он.
Британски министар здравља Мет Хенкок прошлог месеца похвалио је Белгију као добар пример обуздавања и борбе са другим таласом вируса корона. Он је тада сугерисао да је белгијска политика ограничавања интеракције људи у оквиру малих „социјалних балона“ била ефикасна док је покушавао да убеди британску јавност у ефикасност „правила шесторке“ у Великој Британији.
Али, бројеви у Белгији порасли су од септембра, пошто су се одрасли вратили на посао, а деца у школу након летњег распуста.
Између 9. и 15. октобра, пријављено је у просеку 7.876 нових инфекција дневно, што је пораст од 79 одсто у односу на претходну недељу.
Прошлог уторка идентификована је 12.051 зараза вирусом короне, што означава „највец́и број инфекција забележених у једном дану од почетка пандемије“, рекао је др Стивен Ван Гухт, портпарол белгијског Кризног штаба.
„У среду, 14. октобра, смо такође прешли границу од 10.000 инфекција, са 10.932 потврђена случаја у једном дану“, додао је.
Нове мере ступиле су на снагу у понедељак у Белгији и грађани сада морају да поштују нови модел „социјалног балона“.
Дозвољен је само један „блиски контакт“ ван домаћинства. Четири госта, која се смењују на сваке две недеље, могу да посете домове ако поштују физичку дистанцу.
Барови и ресторани се затварају на четири недеље, продаја алкохола биће забрањена након 20 сати, а полицијски час биће уведен између поноћи и 5 часова ујутру.
Белгијски премијер Александар Де Кро рекао је у петак да је ситуација с којом је земља суочена „озбиљнија“ него што је била у марту пре првог карантина широм земље, пише Гардијан.
У целом свету до данас је забележно више од 40 милиона случајева заразе вирусом корона, више од милион људи умрло је од последица ковида-19.
Прочитајте још: