Оштре мере, углавном, подразумевају затварање услужних објеката, полицијски час, обавезно ношење заштитних маски, држање физичке дистанце, а понегде су и читави градови завршили у карантину.
Чешка полиција употребила је у недељу сузавац и водене топове како би растерала више стотина демонстраната у Прагу који су напали полицајце и гађали их флашама, каменицама и другим предметима.
У сукобима полиције и демонстраната повређено је најмање 20 особа.
На протесту је било више хиљада људи, укључујући фудбалске и хокејашке навијаче који су протестовали против мера, међу којима су и забрана спортских такмичења и затварање барова и ресторана.
Такође је забрањено окупљање више од шест особа, али је дозвољено окупљање до 500 људи, ако су раздвојени у групе од по 20 и ако носе заштитне маске. Многи демонстранти нису имали маске.
🌐
— Špiro Seneka (@SenekaSpiro) October 19, 2020
Prag juče. Protiv korona mera.pic.twitter.com/hXRPA9hLDF
Против владиних мера устали су и Црногорци. Цетињски угоститељи блокирали су у понедељак кружни ток према Подгорици и Будви, у знак протеста због наредбе Националног координационог тела (НКТ) којом су затворени угоститељски објекти у том граду.
Како су представници угоститеља казали, уколико НКТ не преиспита своју одлуку, блокаде ће уследити сваке вечери од 19 до 21 сат.
Упозорили су и да ће затварањем локала око 2.000 људи остати без посла.
У јеку полицијског часа, који је од недеље на снази у Паризу због нових мера против пандемије корона вируса, организован је непријављени протест против нових ограничења.
У Париском региону, као и у још осам француских региона, уведена је нова мера полицијског часа, која ће сваког дана у наредне четири недеље трајати од 21 сат до 6 сати ујутру.
„Слобода, слобода“, узвикивало је стотинак учесника протеста на Тргу Шатле. Учесници протеста су бацали канте за смеће на улицу, а полиција је после тридесетак минута успела да примора окупљене да се разиђу, наводе француски медији.
Побуна против корона мера избила је и у Великој Британији.
Борци против карантина кретали су се Оксфорд стритом, једном од најпрометнијих светских трговачких улица. Демонстранти сматрају да су ограничења наметнута због ковида 19 непотребна и да представљају кршење њихових људских права. Неки се противе ношењу маски и вакцинацији.
Неки од демонстраната носили су транспаренте на којима пише: „Моје тело — мој избор, НЕ обавезним маскама“.
Британске власти затвориле су пабове и барове у областима на северу Енглеске, док је ограничено окупљање у Лондону и другим деловима земље.