Амандман који је предложио Тачи, а односи се на мандат ове институције, изазвао је реакцију Специјализованог тужилаштва.
Тужилаштво је, иако то Уставни суд не тражи, дао своје мишљење о овом амандману износећи оштре оптужбе на рачун косовског председника који, како наводе, покушава да расформира Специјални суд.
Према Тачијевом предлогу, мандат Специјализованих већа и Специјализованог тужилаштва „трајаће све док Савет Европске уније, уз консултације са Владом Републике Косово, не објави крај мандата“, пише Љајми.
По пријему захтева из Скупштине Косова, Уставни суд Специјалних већа у Хагу затражио је од страна укључених у овај случај да пошаљу своја мишљења у вези са амандманом.
Иако тако нешто није захтевано од Специјализованог тужилаштва, оно је посебним захтевом затражило да буде укључено у случај.
Канцеларија специјализованог тужиоца, у мишљењу које је послала Уставном суду Специјалних већа користила је врло оштру реторику против овог Тачијевог захтева.
„Устав, у свом тренутном облику, адекватно утврђује привремени мандат Специјалног суда и тужилаштва, који ће се - у складу са обавезујућом разменом писама за Косово - наставити све док Савет Европске уније не обавести Косово да је сваки судски поступак који је резултат истраге покренуте од стране Специјалног тужилаштва окончан. Члан 162 (13) Устава односи на период од пет година, 13 када се релевантне уставне одредбе читају у целини, укључујући контекст размене писама која је изричито наведена позивајући се на те одредбе, јасно је да ако истраге и поступци нису завршени у почетном петогодишњем периоду, онда се мандат наставља“, наводи се у почетку у мишљењу које је послало Тужилаштво.
Према Специјализованом тужилаштву, његов мандат је јасно дефинисан у Уставу Косова и према њима свако друго тумачење може негативно утицати на процесе који су у току.
Тужилаштво је суду напоменуло да је Тачи предмет оптужнице коју је оно саставило и да, према њима, намера може бити уклањање овог кривичног тела у сваком облику.
„Циљ предложених измена је да се поново одреди или преформулише мандат. Такође, у време подношења ових поднесака чињеница је да измене предлаже председник који је предмет оптужнице Специјалног тужилаштва у вези са ратним злочинима и злочинима против човечности. Господин Тачи није незаинтересована страна и имамо добар разлог за веровање да су предлози за амандман део шире стратегије наношења штете суду. Заиста, суштински контекст за разумевање и тумачење предложених промена пружају јавне изјаве Тачија од 24. августа 2020. године, на дан када је одлучио да проследи предложене промене“, наводи се даље у мишљењу Специјализованог тужилаштва.
Испод овог мишљења, које је подвучено као 12. тачка аргумената тужилаштва, наводи се и изјава председника дата 24. августа, у којој се даље подвлачи:
„И даље верујем да ће ово сада подстаћи Скупштину Републике Косово да продужи мандат Специјализованим већима и Канцеларији специјализованог тужиоца до обавештења Савета ЕУ у консултацији са Владом Републике Косово за крај мандата овог суда.18 [...] Морамо појаснити како ће Специјализована већа окончати свој рад, стога верујем да ће посланици подржати моју иницијативу“.
Став Специјализованог тужилаштва у вези са амандманом који је предложио Тачи је да садржи тенденцију председника да је његов мандат привремен и да је у овом облику истекао.
Штавише, према Тужилаштву, такав став председника Косова повезан је са покушајем да се поништи потврда оптужнице против њега.
„Сугеришући да привремени мандат суда захтева продужење и појашњење, Тачи подразумева да је мандат суда већ истекао у августу 2020. Могућа последица тог става била би неваљаност свих радњи које је од тада предузео суд и тужилаштво, посебно укључујући евентуалну потврду оптужнице против самог Тачија“, наводи се у мишљењу Специјализованог тужилаштва.
Из ове институције поручују да предложене промене „генеришу несигурност за све особе у поступцима и могу резултирати престанком, одлагањем извршења мандата Специјалног суда и Специјалног тужилаштва, као и подривањем међународних обавеза Косова да изврши ефикасне истраге о садржају Извештаја из 2011. године“.
„Исто тако, осумњиченим и оптуженим лицима може се одузети право на поштено и брзо суђење. Поглавље 28 Устава штити сва права, као што су људска права и инструменти уграђени у њих“, оценило је Хашко тужилаштво у свом мишљењу.
Мишљење које је послало Специјализовано тужилаштво сажето је у 22 тачке, које објашњавају разлоге због којих ова институција верује да је измена предложена од председника Тачија непотребна, и да можда постоје споредне тенденције које би могле довести до распуштања Специјалног суда, и као таква је у супротности са законима на снази.
Уставни суд у оквиру Специјалног суда, дао је странкама, укључујући шефа мисије Еулекса, Омбудсмана, косовског премијера и председника, да поднесу своје поднеске или мишљења у вези са амандманом који је предложио Тачи. За ово је крајњи рок био 19. октобар.
Уставни суд у саставу Специјалног суда није тражио мишљење тужилаштва, али је оно било укључено у случај, тврдећи да амандман који је предложио Тачи директно утиче на његов рад.
Горе поменуте странке нису биле обавезне да шаљу писмене поднеске, јер је њихово мишљење о овом питању било необавезујуће.
Међутим, остаје да се види да ли је Канцеларија премијера Хотија одговорила на овај захтев Специјалних већа, наводи Љајми.