„Као и обично, нису дати никакви докази. Објављене су добро познате тезе о ‘умешаности’ наше земље у широк спектар деструктивних радњи у информационом простору“, нагласила је Захарова.
„Категорички одбацујемо овакве спекулације. Руске државне структуре немају никакве везе са злонамерним активностима на интернету, као што то покушавају да представе у Вашингтону“, истакла је портпаролка.
Према њеним речима, иза оптужби на рачун руских државних структура крију се „разматрања опортунистичке политичке природе, тежња русофобичних снага у Сједињеним Америчким Државама да у јеку предизборне председничке кампање „одржавају у животу“ тему „руске претње“.
У коментару се наглашава да је став Москве о изградњи сарадње у сајбер пословима више пута изношен, укључујући и на највишем нивоу.
„Конкретно, председник Русије 25. септембра 2020. године говорио је о свеобухватном програму мера за обнављање руско-америчке сарадње у области међународне информационе безбедности“, прецизирала је Захарова.
Она је, такође, изразила жаљење што, судећи по реторици високих званичника америчке администрације, тамо не деле такве приступе и нису спремни за сарадњу на равноправној основи са међусобним уважавањем.
У понедељак су америчко Министарство правде и ФБИ оптужили шест држављна Русије за хакерске нападе. Они су осумњичени за умешаност у ширење вируса НотПетја 2017. године. Како тврде представници Министарства и ФБИ, оптужени су официри ГРУ и организовали су, између осталог, сајбер нападе на Олимпијаду у Јужној Кореји 2018. године.