На друштвеним мрежама појавили су се снимци великог бомбардера Х-6Н који је слетео на аеродром са ракетом постављеном испод трупа. Иако је видео занимљив независно од врсте наоружања бомбардера, будући да је нови тип бомбардера Х-6 дебитовао тек прошле године, анализа ракете дала је запањујући закључак: ради се вероватно о хиперсоничној ракети.
ALBMを搭載したH-6N pic.twitter.com/vgsKcPQdF3
— OedoSoldier (@OedoSoldier) October 17, 2020
Док су војни аналитичари разматрали бројне могућности које хиперсонично оружје би могло да буде у питању, инсајдери из Народне ослободилачке војске тврде за је реч о хиперсоничној крстарећој ракети, модификованој од спорије ракете Changjian.
„Changjian-20 постоји више од једне деценије. Док се друге земље утркују у развоју све напреднијих одбрамбених система и другог хиперсоничног оружја, било је време и да кинеско ратно ваздухопловство има надограђену ракету са појачаним дометом напада “, рекао је један од војних извора.
For the first time a H-6N was seen landing with an air-launched Anti-ship ballistic missile (ALBM/AShBM). This missile so far labelled as CH-AS-X-13 is often referred to the DF-21D but here it looks almost to feature an DF-17 like hypersonic glide vehicle (HGV) on top the rocket pic.twitter.com/yOugsjkkhx
— @Rupprecht_A (@RupprechtDeino) October 17, 2020
„Тренутно су кинеске ваздухопловне снаге ограничене способностима својих бомбардера. Од бомбардера Х-6, само варијанта Х-6Н може да се допуњава горивом у ваздуху, што резултира очигледном слабошћу домета. То је приморало ваздухопловство да надогради ракету како би ублажило проблем домета “, прецизирају извори.
Други извор из војно обавештајних кругова наводи да је оружје „дизајнирано да надокнади недостатке других пројектила, који су релативно спори, краћег домета и мање ефикасни у пробијању одбрамбених штитова.
„Ова нова ракета може да парира сличном оружју које развијају Русија или САД. Али још увек морамо да побољшамо наше бомбардере како бисмо остварили њихов пуни потенцијал. “
Chinese CJ-20 air-launched cruise missile at #zhuhai16 pic.twitter.com/W2mf9XpNXp
— China Space Report (@ChinaSpaceNews) October 29, 2016
Што се тиче места снимања бомбардера који слеће, војни стручњак Род Ли из кинеског института за свемирске студије у ваздухопловној бази Маквел у Алабами рекао је да је бомбардер вероватно снимљен у ваздухопловној бази Neixiang Ma’ao, у којој се налази нуклеарно наоружана флота бомбардера Х-6.