Она је на редовном брифингу за новинаре подсетила и да се о тој теми у главном граду Русије разговарало 20. и 21. октобра на нивоу шефова дипломатија Русије, Јерменије и Азербејџана.
Захарова је додала и да је Русија забринута због потенцијалног ширења тероризма у том региону.
„Војни стручњаци држе то питање по контролом. Оно нас узнемирава. О томе смо говорили, чак и јавно. Могу вас уверити и да се мимо очију јавности спроводе активни напори јер то за нас заиста представља озбиљан проблем“, рекла је Захарова.
Сиријски председник Башар ел Асад је раније изјавио да се борци из Сирије пребацују у Нагорно-Карабах и да Турска користи терористе из Сирије и других земаља у Нагорно-Карабаху. Званична Анкара је то катергорички одбацила.
Сукоб у Нагорно-Карабаху
Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.
У Москви су 9. октобра одржани преговори министара спољних послова Јерменије и Азербејџана који су трајали више од десет сати и завршени су усвајањем споразума о прекиду ватре од поднева 10. октобра у хуманитарне сврхе ради размене ратних заробљеника и других притворених особа и тела мртвих. Међутим, истог дана стране су почеле да се међусобно оптужују за кршење примирја.
Други покушај организовања хуманитарног прекида ватре био је у ноћи између 17. и 18. октобра, али већ неколико сати након што је примирје ступило на снагу, Јерменија и Азербејџан изјавили су да га друга страна није испоштовала.
Прочитајте још: