„Трамп је изјавио да учествује у посредовању између Јерменије и Азербејџана, али није прецизирао да ли разговара са лидерима тих земаља“, пренели су новинари председничког пула.
Амерички лидер је рекао и да је у преговорима постигнут „веома добар напредак“.
„Разговарамо о томе, разговарамо са Јерменијом. Имамо веома добре односе са Јерменијом, тамо живе веома добри, невероватни људи. Видећемо шта ће бити“, рекао је амерички председник новинарима.
Није желео да каже да ли је био у контакту са лидерима две земље.
Шефови дипломатија Јерменије и Азербејџана данас се налазе у Вашингтону и предвиђено је да се састану са америчким државним секретаром Мајком Помпеом.
Америка је, уз Русију и Француску, копредседавајућа Минске групе ОЕБС која се бави питањем Нагорно-Карабах.
Сукоб у Нагорно-Карабаху
Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.
У Москви су 9. октобра одржани преговори министара спољних послова Јерменије и Азербејџана који су трајали више од десет сати и завршени су усвајањем споразума о прекиду ватре од поднева 10. октобра у хуманитарне сврхе ради размене ратних заробљеника и других притворених особа и тела мртвих. Међутим, истог дана стране су почеле да се међусобно оптужују за кршење примирја.
Други покушај организовања хуманитарног прекида ватре био је у ноћи између 17. и 18. октобра, али већ неколико сати након што је примирје ступило на снагу, Јерменија и Азербејџан изјавили су да га друга страна није испоштовала.