Како је саопштила прес-служба Државног тужилаштва Јерменије, Јереван има „чињеничне податке“ који то потврђују.
Од почетка заоштравања ситуације у Карабаху Турска је изражавала своју подршку Азербејџану, али је више пута истицала да не учествује у сукобу.
Тужилаштво је додало да су информације добијене у оквиру кривичног поступка покренутог „о покретању агресивног рата против Јерменије и Арцаха (Карабаха), грубих кршења међународног хуманитарног права, тешких злочина против мира и безбедности човечанства“.
Такође је наведено да су, према добијеним информацијама, још од августа 2020. године припадници специјалних јединица Оружаних снага Турске одржавали курсеве интензивне борбене обуке за азербејџанске војнике.
Тужилаштво додаје да је од 3. септембра у Азербејџану упућен позив резервистима који су „почели да пролазе борбену обуку у различитим јединицама Оружаних снага Азербејџана“. Додаје се и да су од 21. септембра „резервисти и јединице регуларне војске Азербејџана били распоређени на контакт линији и у ноћи 27. септембра добили наређење да нападну борбене положаје Арцаха у свим правцима, користећи све врсте наоружања доступних Оружаним снагама Азербејџана“.
У саопштењу Тужилаштва се додаје да су од средине септембра у густо насељеним азербејџанским насељима и неупадљивим местима били распоређени артиљеријски системи. Тужилаштво Јерменије наводи да су „ови системи извршавали борбене задатке“.
Сукоб у Нагорно-Карабаху
Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.
У Москви су 9. октобра одржани преговори министара спољних послова Јерменије и Азербејџана који су трајали више од десет сати и завршени усвајањем споразума о прекиду ватре од поднева 10. октобра у хуманитарне сврхе ради размене ратних заробљеника и других притворених особа и тела мртвих. Међутим, истог дана стране су почеле да се међусобно оптужују за кршење примирја.
Други покушај организовања хуманитарног прекида ватре учињен је у ноћи између 17. и 18. октобра, али већ неколико сати након што је примирје ступило на снагу, Јерменија и Азербејџан међусобно су почели да се оптужују да га друга страна није испоштовала.
Прочитајте још:
- Јереван позвао ЕУ и НАТО да изврше притисак на Турску због Карабаха
- Анкара може послати војнике у Карабах