Лавров и Чавушоглу: Не постоји алтернатива мирном решењу сукоба у Карабаху

© ТАСС/POOL / Уђи у базу фотографијаМинистри спољних послова Русије и Турске, Сергеј Лавров и Мевлут Чавушоглу
Министри спољних послова Русије и Турске, Сергеј Лавров и Мевлут Чавушоглу - Sputnik Србија
Пратите нас
Шефови дипломатија Русије и Турске Сергеј Лавров и Мевлут Чавушоглу разговарали су телефоном о ситуацији у Нагорно-Карабаху и том приликом истакли да не постоји алтернатива мирном решењу проблема, саопштило је руско Министарство спољних послова.
„Разговарано је о ситуацији у Нагорно-Карабаху. О неопходности да се што пре обезбеди одрживи прекид ватре између Јерменије и Азербејџана. Министри су нагласили да не постоји алтернатива мирном решењу проблема, потребно је да се одмах успостави прекид ватре и настави преговарачки процес у оквиру успостављених механизама Минске групе ОЕБС-а. Наглашено је да је неприхватљива интернационализација кризе са циљем уплитања иностарних војника“, наводи се у коментару на сајту Министарства спољних послова Русије.

О Сирији

Шефови дипломатија су се договорили и да се наставе активни билатерални контакти преко министарстава спољних послова, војних ресора и специјалних служби, како би се помогло у решавању ситуације у Сирији и унапредио политички процес у складу са основним резолуцијама Савета безбедности Уједињених нација.  

Сукоб у Карабаху 

Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.

У Москви су 9. октобра одржани преговори министара спољних послова Јерменије и Азербејџана који су трајали више од десет сати и завршени усвајањем споразума о прекиду ватре од поднева 10. октобра у хуманитарне сврхе ради размене ратних заробљеника и других притворених особа и тела мртвих. Међутим, истог дана стране су почеле да се међусобно оптужују за кршење примирја.

Други покушај организовања хуманитарног прекида ватре учињен је у ноћи између 17. и 18. октобра, али већ неколико сати након што је примирје ступило на снагу, Јерменија и Азербејџан међусобно су почели да се оптужују да га друга страна није испоштовала.

Амерички Стејт департмент објавио је у недељу заједничко саопштење министара спољних послова Јерменије и Азербејџана, Зограба Мнацакањана и Џејхуна Бајрамова о хуманитарном примирју од 5 часова по средњоевропском времену.

Прочитајте још:

 

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала