Грађани су улазили у Храм и, затечени лепотом онога што виде, застајали не би ли се дивили велелепним мозаицима и фрескама који красе унутрашњост највећег православног храма на Балкану. Прилазили су иконама, крстили се, молили и телефонима снимали и сликали чудесну лепоту пред којом су се нашли.
Храм Светог Саве очарао посетиоце
Весну Дробњак смо затекли како излази из Храма, за који каже да је предиван.
„Нестваран је. Стварно је чудесан. Одушевљена сам. Биће стварно јединствен у целом свету“, казала је она за Спутњик.
Слободан Марковић је пореклом из Београда, баш са Врачара, али већ 35 година живи у Аустралији. Обишао је многа места у свету, али Храм као наш нигде није нашао.
„Све је изузетно лепо, заиста. Јутрос сам чуо на телевизији да ће данас да се отвори. Долазио сам у току градње, али ово је нешто фантастично. Феноменално. Вероватно ће бити најлепши на свету“, уверен је Марковић.
Маријана Малешевић Храм је посетила са породицом. Она сматра да је леп и да су фреске дивне, али уочава и једну потешкоћу:
„Проблем је што многи људи немају могућности да дођу из других градова да би Храм видели, али мислим да је Београд велики град и да би свако ко дође из неких других разлога требало да посети ово место“, каже Маријана.
„Светски, а наш“
„Овај храм доживљавам као балкански и шире – светски! То је нешто што вреди видети, прелепо је. Уложена је енергија, много људи и труда је било потребно. То је израз наше духовности и потребе да имамо овакав један храм у ком људи својом слободном вољом и истином могу да потврде да смо слободан и хуман народ и добри људи“, сматра она.
Анђелко Јовановић из Храма је изашао са искључиво позитивним утисцима.
„Све је одлично, супер је урађено. Руски фрескописци, уметници су то урадили на великој висини. То је све позлата, величанствено је. Српски народ треба да се врати православљу“, рекао је Јовановић.
Велелепни мозаик у Храму Светог Саве завршен је 23. октобра ове године. Површине је 15.000 квадратних метара, тежак више од 320 тона и садржи више од 50 милиона комадића. На њему је радило 300 уметника мозаичара, од укупно 600 људи који су на њему радили, а комплетан мозаик је завршен за мање од четири године.
У Храму се тренутно завршава иконостас, на чијем ће врху бити постављена икона Свете Тројице. Још се уређује и под, који није сређиван због скела постављених за радове на мозаику. Сви радови биће готови до краја ове године.
Због тренутне ситуације са вирусом корона, богослужење се и даље не обавља редовно.
Претходно је и екипа Спутњика имала прилику да забележи први снимак игре светлости у деловима мозаика у Храму Светог Саве који до тада нису били доступни јавности, као и полијелеј, део подлоге у олтару и звоњаву испод малих звона: