„И даље је немирна ситуација на западним границама Савезне државе, где НАТО наставља да појачава своје присуство“, рекао је Шојгу на онлајн-састанку.
„У контексту тренутне војно-политичке ситуације у региону, као и нових изазова и претњи, првенствено од међународног тероризма, Министарство одбране Русије сматра војну безбедност Савезне државе једним од својих приоритетних задатака“, додао је министар.
Према његовим речима, Северноатлантска алијанса побољшава своју војну инфраструктуру, складишти логистичка средства, наоружање и војну технику у близини граница Савезне државе. Министар је истакао да се појачава сегмент америчке противракетне одбране, њени лансери могу да се користе и за ударно оружје.
„Без обзира на пандемију, не смањује се интензитет војних вежби блока“, оценио је Шојгу.
Са своје стране, Министар одбране Белорусије Виктор Хрењин приметио је да расте број војних вежби НАТО-а у земљама које се граниче са Белорусијом, а повећава се присуство америчке војске.
„Последњих година ротациона група НАТО-а земљама које се граниче са Белорусијом порасла је више од 17 пута и достигла десет хиљада војника“, подсетио је Хрењин.
Сједињене Америчке Државе су се, уз подршку савезника из НАТО-а, повукле из споразума о противракетној одбрани, отвореном небу и ракетама средњег и кратког домета, а такође су одбиле да ратификују прилагођену верзију договора о конвенционалном наоружању и снагама у Европи, подсетио је белоруски министар.
Све ово, према Хрењину, има за циљ „подривање међународне и регионалне безбедности и пружање правног оквира за милитаризацију европског континента кроз трајно америчко присуство“.
Прочитајте још: