„Нема промена у давању значаја односима са Русијом. Намеравам да развијам све односе са Русијом у широком спектру области, укључујући закључивање мировног споразума“, рекао је Суга, говорећи у парламенту.
У свом програмском говору, Суга је нагласио да ће се придржавати континуитета у изградњи односа са Русијом и да сматра неопходним да се проблем мировног споразума не одлаже за будуће генерације. Управо ове формулације држао се његов претходник, бивши премијер Шинзо Абе.
Спор око Курила
Односи Русије и Јапана много година су били помућени због непостојања мировног споразума. Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомаи, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године.
Москва инсистира на томе да су острва ушла у састав Совјетског Савеза на основу исхода Другог светског рата и да руски суверенитет над њима не подлеже преиспитивању.
Совјетски Савез и Јапан су 1956. године потписали Заједничку декларацију, у којој је Москва пристала да, након закључивања мировног споразума, размотри могућност предавања острва Хабомаи и Шикотан Јапану. Судбина Кунашира и Итурупа није била тема преговора.
Преговори који су уследили, међутим, нису довели до резултата, а две земље до данас нису потписале мировни споразум.
У новембру 2018. године у Сингапуру су се састали Владимир Путин и јапански премијер Шинзо Абе, који је тада изјавио да је договорено да се убрзају преговори ка мировном споразуму, на основу Декларације из 1956. године.
Москва наглашава да је Јапан дужан, пре свега, да призна исход Другог светског рата, укључујући и руски суверенитет над Јужним курилским острвима.
Прочитајте још: