Аргерич је отказала гостовање на Бемусу на препоруку личног лекара да не путује у тренутној епидемиолошкој ситуацији.
Из тог разлога отказан је концерт на свечаном отварању Бемуса, на коме је чувена пијанисткиња требало да наступи у Коларчевој задужбини у пратњи Симфонијског оркестра РТС-а са диригентом Луисом Гореликом.
Бемус ће стога почети 3. новембра наступом сопрана Марије Гуљегине у Опери и театру „Мадленианум", а програм фестивала биће прожет музиком Бетовена од чијег рођења се навршава 250 година.
„Ствари се мењају из сата у сат и нико не може да зна шта нас чека сутра. Пратимо ситуацију из дана у дан и реаговаћемо како морамо", каже за Спутњик уметнички директор фестувала, диригент Бојан Суђић.
Атрактивни солисти и Бетовен
Он наглашава да је Бемус ове године доста амбициозно планиран.
„Сви солисти, ансамбли и програм добро су балансирани. Овогодишњи Бемус је, према оцени критике и публике, по квалитету и атрактивности међу бољима у поређењу са претходним издањима, када су издвајања за фестивал била већа и клима за уметничку музику боља”, истиче Суђић.
Програм 52. Бемуса његов уметнички директор описује као „фин баланс између веома атрактивних солиста”.
Наступиће Хозе Кура, један од водећих светских тенора кога ће пратити ансамбл Српског народног позоришта из Новог Сада, затим драмски сопран Марија Гуљегина.
„Наступиће флаутискиња Ирена Графенауер, која је увек била радо виђен гост у Београду и према којој гајимо посебне емоције. Сада ће наступити са ‘Загребачким солистима’ предвођеним виолинистом Сретеном Крстићем. Јасминка Станчул, изузетна пијанисткиња коју дуги низ година нисмо имали прилику да слушамо, одржаће концерт са Симфонијским оркестром РТС-а”, најављује Суђић.
Бемус је програмски обележен Бетовеном.
„Ова година је посвећена Бетовену. Требало је да слушамо његову музику толико да и његови највећи поборници после одређеног времена пожеле да чују нешто друго. Међутим, дошли смо до ситуације да ће се Бетовен мало изводити и да је обележавање годишњице померено за следећу годину”, каже Суђић.
На отварању Бемуса требало је да буде одата пошта недавно преминулој композиторки Исидори Жебељан, премијерним извођењем њене композиције „Услиши, Исусе, молитве моје“ са сопраном Анетом Илић.
Сојунг Јун и Денеш Варјон први пут у Београду
Први пут београдска публика ће имати прилику да чује јужнокорејску виолинисткињу Сојунг Јун, као и мађарског пијанисту Денеша Варјона.
„Сојунг Јун сам, као уметнички директор, уврстио у програм Бемуса на велику препоруку Јована Колунџије, члана Одбора фестивала који је био задивљен када ју је својевремено слушао. То ће бити прилика да једно од имена са самог врха светског виолинизма чује први пут и наша публика”, истиче Бојан Суђић.
Биће места, напомиње Суђић, и за изворну музику и концерт браће Теофиловић, а Бемус ће 13. новембра затворити Београдска филхармонија под управом диригента Ханса Графа.
„Београдска филхармонија се претпрошле године вратила после дугог одсуства са Бемуса. Надам се да ће од ове године сви наши ансамбли поново препознавати Бемус као нешто што морамо стално заједно да надограђујемо”, истиче Суђић.
Још два концерта отказана због епидемије
Због епидемиолошке ситуације отказани су концерти састава „40 Фингерс“ и Биг бенда РТС-а који је требало да у џез обради изведе оперу „Тоска“.
„Требало је четири члана састава ’40 Фингерс’ да стигну из Италије, па смо то отказали због неповољне епидемиолошке ситуације код њих. Са Биг бендом је требало да наступе солисти из Немачке. Без обзира на њихову жељу, информације које добијамо о озбиљном локдаун у Европи показују да бисмо ушли у сувише неизвесну ситуацију. Да бисмо се одговорније понашали према извођачима, публици и буџету, у крајњој линији, решили смо да ‘Тоску’ померимо за други термин када ћемо моћи на прави начин да организујемо тај догађај имајући у виду његов квалитет и потенцијал“, објаснио је Суђић.
Уметнички директор Бемуса каже да су од кризног штаба добили уверење да фестивал може бити одржан осим ако се не уведу екстремније мере.
„Није забележен ниједан случај заразе на догађајима у области културе, ни на пробама ансамбала. Ансамбли Радио- телевизије Србије већ два месеца раде у пуном погону, понашајући се одговорно. Пре мање од седам дана смо имали наступ у новосадској Синагоги и све је било у реду. Надам се да ће се и Бемус ‘провући’ у овим све негативнијим најавама”, објаснио је Бојан Суђић, шеф-диригент Симфонијског оркестра РТС-а.