Традиција да се у новембру на Црвеном тргу понавља Војна парада, одржана на том месту далеке 1941. године, стара је двадесетaк година. На почетку су калдрмом поред Кремља марширали ветерани који су учествовали у том догађају, али како се њихов број смањивао, почела је да се укључује омладина — студенти, кадети, чланови разних клубова и ученици војних школа.
У данашње време ветерани, а мало их је још у животу, седе на свечаним трибинама са својом децом и унуцима, док поред зидина Кремља пролази 16 хиљада војника из земаља ЗНД — Азербејџана, Јерменије, Белорусије, Казахстана, Киргизије и Таџикистана, као и Србије, Кине, Индије и Монголије.
Као и обично, направљена је реконструкција догађаја који се сматра преломним за ослобађање Совјетског Савеза. Учесници су одевени у униформе Црвене армије из тог времена, од којих су неке аутентичне — позајмљене од „Мосфиљма“.
Парада одржана 7. новембра 1941. године била је права војна операција. Фашистичка војска је тада била на тридесет километара од Москве и припремала се да зада коначан ударац. Немци су већ били припремили гранит од кога су планирали да направе споменик Хитлеру и поставе га на Црвеном тргу.