Док је у кладионицама „Меридијан бет“ квота на победу Џоа Бајдена 1,46, а на победу Доналда Трампа 2,63, у кладионицама „Моцарт“, квота на победу демократског кандидата је 1,75, а на победу актуелног председника 1,95. Слична је разлика између ове две кладионице и по томе на ког се кандидата кладиоци више кладе. Док се у „Меридијану“, према речима Вука Динчића, корпоративног директора „Меридијан бета“ више кладе на Трампа, у „Моцарту“ је, каже нам Небојша Рашић, букмејкер кладионица „Моцарт“, стање пола-пола.
Ипак, квоте нису коначне јер, како Динчић каже, и најмања ситуација може да промени све. Очекује се масовна излазност, већа него на прошлим изборима и ако се то оствари, све је могуће.
Трамп – Бајден: Избори у српским кладионицама
„Током целог периода, Бајден је имао предност у односу на Трампа, међутим у последње време квоте на Трампа падају, а расту на Бајдена. Од августа, када је Бајден имао огромну подршку и проценти су полако почели да падају“, објашњава Динчић.
И Рашић наглашава да је, временом, квота на победу Бајдена расла, а падала она на победу Трампа. Разлика између два кандидата је мала и очекујемо изузетно неизвесне изборе, наглашава он.
„Када радимо квоте, поред тога што гледамо истраживања агенција, ослањамо се на своје искуство, а оно нас учи да је једно када људи кажу за кога ће да гласају када их интервјуише нека агенција, а друго када улажу сопствени новац. И до сада се испоставило да је проценат грешке, када се избори заврше, увек мањи код нас у односу на агенције управо из тог разлога“, објашњава Рашић.
Много фактора и тимови
Када се кладионице баве политичким догађајима, као што су амерички председнички избори, у обзир се узима више фактора, наглашава Динчић.
„Имамо софтвере који рачунају стање у односу на раније председничке изборе, шта се дешавало, каква је била кампања, какав је био однос између два кандидата у претходном периоду. Наравно, ту су и истраживања јавног мнења, како су прошла сучељавања кандидата, како на то бирачи гледају“, објашњава он.
У „Моцарту“, према Рашићевим речима, на квотама раде тимови стручњака – букмејкери, математичари, статистичари, аналитичари…
„Ту су формуле које користимо, наше искуство. Најважније су, наравно, уплате кладилаца. Када дамо почетне квоте, ми отприлике већ знамо шта можемо да очекујемо зато што од висине и учесталости уплате на одређеног кандидата, процењујемо његове шансе“, каже Рашић.
Страни кладионичари, пак, Бајдену дају много веће шансе за победу него Трампу. Тако је британски „Економист“, користећи модел који комбинује економске индикаторе са истраживањима јавног мнења у САД прорачунао да Бајден има 95 одсто вероватноће да победи, а амерички портал „FiveThirtyEight“ на основу 40 000 симулација демократском кандидату даје 89 одсто шанси.
Требало би ипак имати на уму да су сличне резултате истраживања америчке агенције и кладионице давале и пре четири године, када им је фаворит против Трампа била Хилари Клинтон.
Прочитајте још: