„С обзиром да знамо да се сва истраживања одвијају како треба, у складу са стандардима, затражили смо све информације о вакцини како би поднели захтев израелском Министарству здравља за њену регистрацију“, рекао је Ротштејн.
Притом, професор није искључио могућност да ће израелско Министарство морати да превазиђе неке предрасуде да би регистровало руски лек.
„Историјски гледано, израелско Министарство здравља лакше прихвата америчке производе, а опрезно је када су у питању руски. Одмах су реаговали, рекавши да нема довољно података о руској вакцини. Управо због тога ћемо им и пружити све информације. У тој фасцикли за регистрацију биће све неопходне информације о развоју вакцине и закључци студија прве и друге фазе испитивања“, истиче професор.
Ротштејн истиче да „у сваком случају веома верују руској науци“.
„Верујемо и у себе као у платформу за клиничка испитивања такве вакцине. Одлучио сам да се не обазирем на политичке или комерцијалне противречности. Ми смо неутрални. Нисмо политички пристрасни. Третирамо вакцину као најосновнији елемент за наше пацијенте“, рекао је професор.
Израел је летос закључио споразум о куповини будуће вакцине против короне са неколико компанија, укључујући и америчку „Модерну“. Тренутно московски огранак клинике „Хадаса“ учествује у трећој фази тестирања руске вакцине „Спутњик V“. Чим се вакцина званично региструје у Израелу, медицински центар ће почети да је увози, као и да је производи на територији земље.
Ове седмице је медицински центар „Хадаса“ саопштио да намерава да купи милион и по доза руске вакцине. Ако израелско Министарство здравља не одобри коришћење вакцине у земљи, клиника ће је користити у својим филијалама у иностранству.