„Бугарска је пуноправни члан Међународне алијансе сећања на Холокауст (ИХРА). То показује да су наша влада, људи и друштво одлучили да се придруже оним земљама које се противе мржњи, расизму и ксенофобији“, написала је Захаријева на својој Твитер страници.
Today we mark the #International Day against #Racism, #Xenophobia and #Anti-Semitism. #Bulgaria is already a full member of #IHRA. This shows that our government, people and society have chosen to rank among those countries that oppose hatred, racism and xenophobia.
— Ekaterina Zaharieva (@EZaharievaMFA) November 9, 2020
Како наводе неки коментари, Бугарска не би требало да себе сматра противником антисемитизма. У Другом светском рату земља се прво приклонила Немачкој, која је у Македонији успоставила бугарску администрацију. Бугарска тих година није дозволила депортацију бугарских Јевреја, али је једанаест хиљада Јевреја из Македоније депортовано у Треблинку.
„Обавезно посетите Меморијални центар Холокауст у Скопљу да бисте сазнали више о Јеврејима и како их је депортовала земља која то данас негира. Иначе, признајте македонску мањину у Пиринској Македонији“, написао је Сафра.
You are welcomed in Skopje to visit Holocaust memorial centre to learn about Jews and their deportation by one country that today denies that.
— Сафра (@metokara09) November 9, 2020
BTW accept the Macedonian minority in Pirin Macedonia. pic.twitter.com/HLTXm5U9no
„Упс“, написао је корисник под именом Фортификација и ставио фотографију на којој се виде трошкови превоза особа јеврејског порекла из Скопља до Треблинке.
Упссссссс....сссссссссс pic.twitter.com/mHX8BRWkmc
— Фортификација (@Fortiifikacija) November 9, 2020
„На несрећу Јевреја у Македонији током Другог светског рата, ви нисте били члан ове организације“, рекао је пратилац Румбурак.
Неки македонски пратиоци оптужили су Бугарску за ксенофобију према Македонцима.
„Ви служите као пример ксенофобије, негирајући македонски етнос у Бугарској и износећи срамне захтеве у вези са нашим приступањем Европској унији“, написао је корисник под именом Санчо Панса.