Духовни отац Карвачарског региона, свештеник Ованес Ованисјан, мора изнети све потребне ствари из манастира, јер ће Карвачар (Келбаџар) ускоро прећи под контролу Азербејџана, у складу са новим споразумом о Нагорно-Карабаху. Игуман манастира тренутно се бави организационим питањима, како би из храма изнео све вредне предмете.
Према његовим речима, из манастира се много шта мора изнети. Сутра ће однети црквени прибор и хачкаре, како их Турци не би оскрнавили. Али најважнија од свега је црква, коју не могу померити са места.
Становници Карвачара сада напуштају своје домове. Отац Ованес каже да је народ поново почео да се сели – таква је судбина Јермена.
На питање како је, свештеник одговора:„Како да будемо, кад смо својим рукама предали светињу. Оставили Дадиванк и отишли. Не знам, душа ме боли“, каже свештеник, истичући да „не зна шта ће даље радити, јер му је сад свеједно“.
Отац Ованес је 1993. године лично учествовао у ослобађању Карвачара, а 2016. године се заједно са синовима поново латио оружја. Ни ових дана није седео скрштених руку. Каже да је био спреман на све, али не и на овакав исход.
„Након ослобађања Карвачара (деведесетих година прошлог века) видели смо да су Дадиванк претворили у шталу. Ми смо очистили манастир, поново освештали, а данас га на тацни поклањамо Турцима. Чували смо га и штитили, а сада кажемо Турцима – радите шта вам је воља. Је ли то исправно? Ако ми заћутимо камење ће застењати. Шта ћемо рећи мајкама погинулих?“, говори отац Ованес.
Свештеник се пита зашто је премијер Јерменије Никол Пашињан донео овакву одлуку након толико жртава и рањених, ако се већ спремао и раније на то.
На питање какав може бити излаз из те ситуације, отац Ованес каже да се сваке секунде може десити нешто важно, и да све зависи од дипломатије и политике.
„То зависи од једног човека, и како каже Пашињан, судбина Јерменије и Нагорно-Карабаха зависи од једног човека, а у ствари се испоставило да је он тај човек. Жалим те, мој јерменски народе. Јадни народ“, негодује отац Ованес.
У понедељак је објављено да су лидери Русије, Јерменије и Азербејџана усвојили заједничку изјаву о прекиду ватре у Карабаху. Према овој изјави, у Нагорно-Карабаху потпуни прекид ватре почиње 10. новембра, Азербејџан и Јерменија заустављају се на својим заузетим положајима, а морају и да размене ратне заробљенике. Такође, у Карабаху ће бити стационирани руски мировњаци.
Мировни контингент Русије у Карабаху ће имати 1960 војника, 90 оклопних транспортера, 380 јединица опреме. Команда руских мировних снага биће смештена у подручју Степанакерта.
Прочитајте још: