„Важан тренутак на који бих желела да скренем пажњу су мировне снаге – ради се о мировним снагама Руске Федерације. Када буде објављен текст изјаве, нико неће имати недоумице. Желела бих да још једном скренем пажњу на речи руског председника Владимира Путина, у питању су руски мировњаци у зони дуж контакт линије у Карабаху“, рекла је она у интервјуу за радио-станицу „Ехо Москве“.
Како је рекла Захарова, план о примирју у Карабаху спроводи се у складу са позивом Русије на решавање конфликта политичким путем.
Према подацима Министарства одбране Русије, у зони нагорно-карабашког сукоба биће размештено 1.960 војника, 90 оклопних транспортера и 380 јединица друге технике. Основу мировног контингента чиниће јединице 15. посебне моторизоване бригаде Централног војног округа Оружаних снага Русије.
Турска подржала трилатералну изјаву о Карабаху
Захарова је рекла да су руски и турски министри иностраних послова, Сергеј Лавров и Мевлут Чавушоглу разговарали телефоном и да је том приликом Анкара подржала трилатералну изјаву о Нагорно-Карабаху, која је усвојена у понедељак.
Она је додала да су у току интензивни контакти министара, као и да су они размотрили даље кораке које је потребно предузети за решавање ситуације у том региону.
Истовремено, навела је да ће заједничка изјава Путина, Алијева и Пашињана о потпуном прекиду ватре у Карабаху бити објављена на међународним платформама у блиској будућности.
Портпаролка се осврнула и на инцидент са обарањем руског хеликоптера МИ-24 на небу изнад Јерменије, рекавши да развовор о узроцима тог инцидента може да буде обављен тек након оперативне истраге.
„Скренули смо пажњу на потребу за брзом истрагом. Када она буде завршена, моћи ће се разговарати о томе како се инцидент догодио и шта је га је изазвало“, рекла је она.
Претходно је председник Азербејџана Илхам Алијев изјавио да ће мировњаке у Карабаху распоредити Русија и Турска.
Раније је објављено да су лидери Русије, Јерменије и Азербејџана усвојили заједничку изјаву о прекиду ватре у Карабаху. Према овој изјави, у Нагорно-Карабаху потпуни прекид ватре почиње 10. новембра, Азербејџан и Јерменија заустављају се на својим заузетим положајима, а морају и да размене ратне заробљенике. Такође, у Карабаху ће бити стационирани руски мировњаци.
Током ноћи су у Јеревану одржани протести због најаве о завршетку рата у Карабаху. Неколико владиних зграда је уништено. Премијер Јерменије је у светлу тих протеста позвао све који немају никакве везе са разбојништвима да оду кући и изјавио да је „чист“ пред својом домовином и јерменским народом.
Прочитајте још:
- Турска честитала Азербејџану „победу на фронту и за преговарачким столом“
- Алијев обећао Путину: Кривци за обарање руског хеликоптера ће бити кажњени