Блумберг: Америка планира нове санкције „Северном току 2“

© Фото : © Nord Stream 2 / Paul LangrockПостављање цеви за гасовод "Северни ток 2"
Постављање цеви за гасовод Северни ток 2 - Sputnik Србија
Пратите нас
Америчке власти намеравају да уведу санкције компанијама за осигуравање и сертификацију које сарађују са руским бродовима на завршетку изградње гасовода „Северни ток 2“, преноси агенција Блумберг позивајући се на изворе.

Агенција наводи да ће измена о новим мерама бити укључена у нацрт буџета за одбрану за фискалну 2021. годину, који би требало да буде усвојен до краја текуће календарске године. Додаје се да ће постојеће санкције остати на снази.

Извори агенције прецизирају да рестриктивне мере неће утицати на Немачку или немачке званичнике.

Поглед на московски Кремљ - Sputnik Србија
Кремљ: Америчке санкције против „Северног тока 2“ ─ демонстрација рекеташке конкуренције

Стејт департмент је у октобру најавио проширење санкција против гасовода, које би могле утицати на више од 120 компанија. Забрањено им је пружање услуга, робе или финансирање за „модернизацију или инсталирање опреме“ на бродовима који ће радити на пројекту.

Гасовод „Северни ток 2“

Пројекат „Северни ток“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. Нови цевовод требало би да буде изграђен поред „Северног тока“. У изградњи гасовода учествују бројне европске компаније.

Против изградње гасовода „Северни ток 2“ активно се бори Украјина, која се плаши да ће изгубити приходе од транзита руског гаса, као и бројне европске земље, укључујући Пољску, Летонију и Литванију, а такође и Сједињене Америчке Државе, које желе да у Европској унији продају свој течни природни гас.

САД сматрају да је ово политички пројекат који прети енергетској безбедности Европе. Руска страна више пута је изјављивала да је пројекат апсолутно комерцијалан и конкурентан и истицала да он не подразумева обуставу транзита руског гаса преко Украјине у ЕУ.

Прочитајте још:

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала